Některá plemena psů jsou velmi citlivá na chlad. Proto je třeba připravit je na zimu a na klesající venkovní teploty. Zatímco některá psí plemena už se nemohou dočkat sněhu a radovánek na něm, jiná plemena už s přicházejícím podzimem potřebují zvláštní péči, aby dokázala odolávat chladu a mrazu. Pokud žijete v horských oblastech, kde bývají zimy tuhé a dlouhé, měli byste se ujistit, že dokážete i těmto zimomřivým psům zajistit během zimních měsíců pohodlí v teple. Pochopitelně se jedná ve většině případů o psy malých až miniaturních plemen a psy s krátkou srstí.
Čivava
Původem z Mexika, tedy z teplé oblasti s pouštním podnebím pocházejí čivavy, psi, kteří mají velmi tenkou vrstvu srsti. V chladném počasí a prostředí mají tito psi problémy s udržením dostatečného tepla, a to dokonce i dlouhosrsté variety.
Čínský chocholatý pes
Původně byli chováni tito psi pro lov krys na čínských lodích. Nyní jsou to běžně chovaná společenská plemena. Čínský chocholatý pes, v obou varietách – naháč i labutěnka nejsou vybaveni takovou srstí, aby je ochránila před chladem a zimou. Stejně tak je třeba ochraňovat je i před horkým počasím a slunečními paprsky.
Greyhound
Tito vysocí a štíhlí psi vyšlechtění pro lov a běh, byli trénováni pro rychlý sprint v pouštním klimatu. To je samo o sobě jasnou známkou toho, že nejsou zvyklí na chladné podnebí. Kromě miniaturní srsti nejsou vybaveni ani vrstvou tuku, která by je chránila před zimou.
Italský chrtík
Tento pradávný společník už je tu s námi od dob, kdy býval společníkem egyptských faraonů. Jeho hladká přiléhající srst nevydává žádný pach, ale na druhou stranu je potřeba, aby o ni bylo v chladném období roku dobře postaráno. V zimních měsících je dobré je vhodně obléknout například do svetru nebo fleecového oblečku pro psy.
Trpasličí pinč
Tento malý pes pocházející z Německa patří mezi nezávislé a asertivní psy a právě proto není toto plemeno doporučováno pro chov nezkušeným a začínajícím majitelům psů. Ačkoli mají určitou vrstvu srsti i podkožního tuku, přesto nejsou dostatečně vybaveni na to, aby odolávali chladnému a mrazivému počasí.
Krysí teriér
Toto americké plemeno psa typu teriér je vybaveno pouze malou vrstvou srsti. V Čechách se nechová. Na rozdíl od amerického bezsrstého teriéra, který byl vyšlechtěn právě z Rat Terriéra, je bezsrstý americký teriér rozšířen i ve střední Evropě, kde je poměrně běžný. Vzhledem k malé výšce a tenké vrstvě srsti je třeba jej v chladném počasí chránit.
Saluki
Jedná se o chrty původem z Persie. Beduíni lovili s cvičenými sokoly kořist, kterou sokol nejprve srazil k zemi a saluka je pak dostihla a přinesla lovci. V období před naším letopočtem byli tito psi považováni za mnohem cennější, než velbloudi. Tito dlouzí štíhlí psi mají sice silná svalnatá těla, ovšem cokoli, co by je zahřálo v chladných a mrazivých dnech, jim chybí.
Toy Foxteriér
Krátká lesklá srst malých dobře osvalených psů není bohužel schopna dostatečně je ochránit za nepříznivých klimatických podmínek. Toto plemeno se vyvinulo jako odchylka od původního krysího teriéra. Jedná se o velmi aktivní a inteligentní psy, kteří jsou vhodní jako společníci pro seniory. U nás se však toto plemeno nechová.
Whippet
Stejně jako u ostatních chrtů, je tomu i u wippetů. Jedná se o velmi štíhlé psy, kteří potřebují v chladných dnech ochranu. Při pobytu venku jsou velmi aktivní, jakmile jsou však doma, dokážou v klidu a dlouho odpočívat.
Jorkšírský teriér
V současnosti patří toto plemeno k jedněm z nejoblíbenějších společenských plemen u nás. Je velmi oddaný svému pánovi, zároveň bystrý a nebojácný pes. Vzhledem ke své miniaturní váze i výšce je při velkých mrazech, sněhu a chladu často ohrožen na zdraví.