12 tipů, jak ochránit naše mazlíčky před silvestrovským stresem

0

A už je tu zase! Silvestr – poslední den v roce, nesoucí se ve víru oslav konce starého roku a radosti z příchodu nového roku. Zatímco my lidé se veselíme a radujeme, způsobujeme přitom hodně hluku, což naši chlupatí domácí mazlíčci těžce nesou. Ohňostroje, petardy a rachejtle, to není nic pro ně. I když se každoročně upozorňuje na to, jaké zděšení a strach všechna tahle pro nás zábavná pyrotechnika způsobuje, děsíme jí své čtyřnohé přátele pořád ve větší míře. Jak je tedy od bujarých a hlučných silvestrovských oslav ochránit? Co dělat, aby se naši pejskové a kočky zbytečně nestresovali?

• V prvé řadě se snažte ještě za světla psa vyvenčit. Při procházce na klidném místě bez hluku ho co nejvíce unavte, například aportováním, či během u kola nebo lyží (podle aktuálního počasí). Večer už bude váš čtyřnohý kamarád tak unavený, že mu spaní půjde lépe i za venkovního rachotu a hluku.

• V každém případě nevenčete psa bez označení, dejte mu obojek s adresou, telefonem a jmenovkou, která vám i jemu zaručí, že se v případě ztráty dostane zase brzy zpět ke svému majiteli.

• Naposledy a včas, nejpozději hodinu před půlnocí, jej ještě vyvenčete v co nejklidnějším prostředí.

• Pokud se na Silvestra chystáte mimo domov, raději pro svého psa zajistěte hlídání. Pokud se vám nepodaří hlídání zajistit, ukliďte doma vše v jeho okolí, o co by se mohl zranit v případě, že podlehne panice.

• Jste-li doma, snažte se zachovat klid a při každém bouchnutí rachejtlí psa hned neuklidňujte. Bude-li váš pes vidět, že jste v klidu, pomyslí si, že nemá proč panikařit.

• Připravte si pro psa jeho oblíbené pamlsky anebo hračky a snažte se ho jimi zabavit. Také ho povzbuzujte. Hlavně jej netrestejte, pokud bude podle vás zbytečně štěkat, nebo se dokonce dopustí nějakého toho prohřešku proti čistotě v domácím prostředí.

• Snažte se přizpůsobit domácí prostředí zvýšenému hluku venku. Nechejte psovi hrát rádio, nezapomeňte zavřít okna i ventilačky, zatáhněte závěsy anebo rolety, aby ho zbytečně nerušilo ani venkovní světlo. Nebojte se dát svému psovi dočasně pelíšek do toho nejklidnějšího místa v bytě, i kdyby to měla být koupelna, nebo toaleta.

Dobře a dlouho venčený pes silvestrovskou noc prospí

• Uslyšíte-li výbuchy a petardy, sami na ně příliš neupozorňujte, spíše dělejte, jako byste je přeslechli a nic mimořádného se nedělo. Případně sami nějakým domácím hlukem maskujte hluk přicházející zvenčí.

• V krajním případě, jestliže máte již z předchozích let silně negativní zkušenosti s prožíváním Silvestra u svého psa, zajděte raději k veterináři a nechejte psovi předepsat léky na uklidnění. Léky podejte včas a ve správném množství, aby prospal tu nejhlučnější část noci. Pozor ale na to, že stejné léky mohou na různé psy účinkovat jinak. Někteří po nich usnou a jiní naopak budou spíše podráždění, nebo se jim po nich může sluch ještě zbystřit. Zvažte v první řadě podání homeopatik.

• Jestliže se pes při hluku petard a dělobuchů někam doma schová, nesnažte se jej vytáhnout ven. Nechejte ho tam, kde se cítí v bezpečí. Až pomine venku hluk i jeho strach, pes vyleze z úkrytu sám.

• Pozorujete-li u psa vyšší míru strachu než obvykle, pes se k vám intenzivněji choulí, přikryjte ho dekou. Bude mít pocit intenzivnějšího pohodlí a klidu.

• Chystáte-li i vy nějaký ten menší domácí ohňostroj, jděte s ním co nejdál od domu, kde jste ponechali svého psa. V žádném případě jej neberte k této zábavě ven s sebou.

Důležité upozornění: Při prvním venčení ráno na Nový rok hlídejte, kam zvíře berete. Na některých místech, hlavně v centru velkých měst, mohou být skleněné střepy od rozbitých lahví, což psovi může ublížit a pořezat ho na tlapkách.

About Author

Leave A Reply