Jak řešit problém, kdy se váš pes snaží nakrývat návštěvy, nebo jiné osoby

0

Možná se vám už při některé z návštěv u vašich přátel přihodilo, že jste se až přespříliš zalíbili jejich domácímu mazlíčkovi, a ten vám začal naskakovat na nohu a vy jste si buďto nevěděli s jeho chováním rady anebo jste se přinejmenším cítili pěkně trapně. Máte-li sami psa, jistě byste se chtěli vyhnout tomu, aby se podobná situace opakovala třeba i u vás doma. Jak nato?

Vyřeší to kastrace?

Všichni víme, že sexuální chování psů je zcela přirozená záležitost. Ovšem někdy se může takové chování stát nadmíru obtěžující a jeho řešení pak může být velmi obtížné. K problémům spojeným se sexem patří jak značkování močí, tak přehnané bránění teritoria, i rvačky s ostatními psy anebo snaha o nakrývání některých předmětů nebo osob, které psům slouží jako sexuální náhrada. Ve většině případů se dají takové problémy nejsnáze zvládat u kastrovaných psů. U fen se kastrace výraznou změnou v chování neprojevuje, ale u psů to na zvládání těchto problémů dobře zabírá. Ovšem i pečlivým výcvikem se dá základní aktivitu obou pohlaví zvládnout. Pokud u svého psa nepředpokládáte využití pro plemenitbu a má-li pes některý ze sexuálních zlozvyků, nejdříve celou věc prodiskutujte s vaším veterinářem. Nemusíte se obávat, že by kastrace u vašeho psa změnila jeho základní osobnostní rysy, ale riziko sexuálního chování se kastrací sníží.

Rvačky s jinými psy

Rvačky s jinými psy

Jen málo psů ve svém životě potká fenu v říji. A jak známo feny se od psa nechají nakrýt právě jen v tomto období. Takže prakticky žádný pes nemůže být v tomto směru se svým sexuálním životem spokojen. Vybírají si tedy jako sexuální náhrady buďto svého majitele, návštěvy, nebo nejrůznější předměty, nejčastěji plyšové hračky. Mohou se tak chovat i feny. U štěňat může toto neškodné, ale obtěžující chování propuknout již před nástupem puberty. Zakročte tedy ihned, jakmile toto chování na vaší noze začne praktikovat, v budoucnu byste jej tohoto zlozvyku již jen těžko zbavovali.

Jak na nápravu

Po celou dobu převýchovy, kdy se u psa snažíme odstranit nežádoucí chování, musí být pes na vodítku. Jakmile se pes pokusí o nakrytí vaší nohy, vydejte okamžitě povel „Nesmíš! Psa pak pomocí vodítka odveďte někam, kde bude o samotě, a tam ho na několik minut izolujte. Při intenzivním sexuálním chování je každý pes přitahován pudově ke kontaktu. Jako sexuálně uspokojující může považovat i trest, a tak se ho ani nedotýkejte a dejte ho do izolace. Izolace je symbolickým gestem, které má trvat jen chvíli. Po pár minutách opět psa nechejte připojit se k dění ve vaší společnosti, nekomunikujte s ním a ještě několik minut jej ignorujte. Jakmile jeho trest po několika minutách ukončíte, vydejte mu povel „Sedni!“, odměňte ho pamlskem a chvilku si s ním pohrajte. Pes potřebuje jak dostatečnou fyzickou, tak psychickou stimulaci, připravte mu tedy dostatek zábavy a pohybu.

Nakrývání předmětů, například koberečku, nebo plyšáka

Nakrývání hraček nebo koberečků

Nakrývání hraček nebo koberečků

Pokud psovi maříme jeho úsilí, kdy se snaží nakrývat nohu svého pána, nebo jiné psy, pravděpodobně se začne sexuálně vybíjet na chlupatých hračkách nebo koberečcích. Je třeba brát na vědomí, že takové chování psa je normální, ovšem je pravda, že někoho to může pohoršovat a také může dojít k újmě vzhledu koberečků. Jak tomu tedy zabránit? Jeho chování v takový okamžik můžete usměrnit vydáním povelu „Nesmíš!“ a zároveň použitím vodním pistolky, ze které na něj vyšplíchnete proud vody. Tím ho vyvedete z míry a on přestane. Uvědomte si však, že váš pes je frustrována a nejspíše se dosti nudí, takže byste měli pro něj vymyslet nějakou jinou zábavu. Nebo ho vzít alespoň ven na procházku.

Co dělat, když se váš pes vrhá na návštěvy

Zvláště návštěvy se musí cítit minimálně v rozpacích, když si váš pes plete jejich nohu se svým sexuálním objektem. Někteří psi vědí, že si to nemohou dovolit ke členům rodiny, a tak to zkouší na návštěvy, jiní psi tímto chováním chtějí na sebe strhnout pozornost. Někteří ještě navíc vzrušením slintají a vaše návštěva by tak mohla od vás odcházet nejen otrávená, ale i nepěkně ušpiněná. Nápravu sjednáte tak, že psa připnete na vodítko, odtáhnete jej do jiné místnosti a necháte ho tam o samotě, dokud návštěva od vás neodejde. Jako další možnost se nabízí opakování výše uvedených cviků a pokynů, jako je ignorování, nebo izolace. Pes může zůstat s vámi, jen tehdy pokud jeho přítomnost nebude návštěvě vadit a necháte jej po celou dobu na vodítku. Zároveň však návštěvě vysvětlete, že nemá psa hladit ani ho jinak slovně nebo fyzicky kontaktovat.

About Author

Leave A Reply