4 způsoby prevence rakoviny u psů

0

Jakmile dojde na zdraví u našich psích miláčků, prevence rakoviny se objevuje hned na prvním místě našeho zájmu. A je to oprávněně, neboť výzkumy ukazují, že jeden ze 4 psů v některém okamžiku svého života onemocní rakovinou. To je doslova alarmující zjištění. Zatímco některá plemena jsou náchylná k určitým typům onemocnění, s rakovinou je to jinak, zde hrozí nebezpečí všem psům bez rozdílu. Většina preventivních opatření je v tomto případě záležitostí příčin, které si často ani neuvědomujeme.

1. Kastrujte

V mnoha ohledech panuje shoda mezi laiky i veterinárními lékaři v tom, že kastrace je prvním krokem k tomu, jak svého psa před rakovinou částečně ochránit. Navíc kastrace je jediným zaručeným způsobem, jak zabránit nechtěnému množení psů.

2. Krmte vysoce kvalitním krmivem

Stejně jako i u nás u lidí, hraje i u psů velkou roli v celkovém zdraví právě kvalitní strava. Kvalitní strava podávaná našim psům, v kterémkoli období jejich života je tím nejlepším, co pro ně a pro prevenci výskytu rakoviny můžeme my, jejich majitelé udělat. Správná výživa je bez karcinogenních látek, jako jsou umělá barviva, konzervační přísady a další.

Bolest psa je i bolestí jeho majitele

3. Udržujte svého psa ve formě

Dopřejte svému psu denně dostatek pohybu, zaměstnávejte i jeho mysl, hrajte si s ním, pracujte s ním a trénujte dostatečně, aby byl váš pes co nejdéle fyzicky i psychicky fit. U psů, kteří nejsou ve fyzické pohodě, dříve a také častěji vzniká cukrovka, onemocnění srdce, ale i rakovina. I když nejsou vaši psi zrovna velcí sportovci, zajistěte jim alespoň dostatek běžného pohybu na procházkách. Nedostatek tělesné zdatnosti a obezita jsou závažným problémem v celé psí populaci.

4. Vyhýbejte se karcinogenům v prostředí

Některé oblasti jsou z hlediska životního prostředí zdravější než jiné. Bohužel si v tomto ohledu nemůžeme příliš vybírat ani my, ani naši psi. Často totiž ani netušíme, kde všude kolem nás se rakovinotvorné látky vyskytují. Ovšem můžeme zabránit alespoň tomu, aby nám, ani našim psům karcinogeny, které jsou nám známé, neničily život. V rámci prevence je tedy vhodné vyloučit kouření, používání pesticidů a herbicidů, různé spreje. Různé vědecké výzkumy totiž potvrdily, že výskyt rakoviny u psů je výraznější všude tam, kde psi žijí v prostředí, které je těmto toxinům vystavené.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply