Československý vlčák – exteriér vlka a povaha psa

0

Prvotním cílem křížení a chovu československého vlčáka byl úkol zjistit, zda je tímto způsobem možné upevnit nejen zdravotní stav, ale i vytrvalost a odolnost služebních psů. Cesta k mezinárodnímu uznání plemene Československý vlčák byla náročná a dlouhá, ale vyplatila se. Výsledkem snažení na všech stranách je krásný pes představující se ve své plné síle, přizpůsobivosti, v plném pracovním nasazení a co je nejdůležitější – se zachovaným dědictvím plného zdraví ve své populaci.

Z historie plemene

V tehdejší ČSSR se v roce 1955 uskutečnil zásadní biologický pokus. Jednalo se o křížení německého ovčáka a karpatského vlka. Tento pokus ukázal, že je v praxi možné docílit potomků jak od psa s vlčicí, tak i od vlka s fenou. Většina takto vzniklých potomků měla dobré předpoklady, na kterých se dalo stavět při dalším šlechtění. Rok 1965 byl ve znamení vypracování projektu pro vyšlechtění nového plemene psů. To mělo spojovat použitelné vlastnosti vlků a vhodné vlastnosti psů. V roce 1966 vypracoval ing. Karel Hartl první znění standardu. Rok 1981 znamenal ustanovení Klubu československého vlčáka. V roce 1982 bylo plemeno československý vlčák zapsáno jako naše národní plemeno. V současnosti je považováno za plemeno slovenské.

Pozitiva plemene

Jedná se o spolehlivého pracovního psa, který se hodí i pro sportovní vyžití a navíc je schopen obohatit život rodiny, se kterou je spojen, velmi významným způsobem. Psi a zvláště pak ti, kteří mají v předcích vlky, jsou tvorové smečkoví. Jsou družní a společenští a rozhodně by neměli vyrůstat ani později pobývat v osamocení jako hlídači majetku. Československý vlčák je plemeno, které je velmi přizpůsobivé a odolné vůči všem povětrnostním podmínkám. Nevadí jim proto ani zima, nebo vlhko, stejně tak jako horko. Jsou to psi se skvělým orientačním smyslem, mají také vynikající čich.

Negativa plemene

Přesto, že je to plemeno nedůvěřivé, bezdůvodně nenapadá. Pro vytvoření vzájemného vztahu mezi psem a majitelem je třeba poměrně dost času. Vlčáci jsou považování za psy jednoho pána, což znamená, že ostatní osoby ve své smečce sice tolerují, ale nerespektují. Proto potřebuje pána, který jim vštípí správná pravidla, a který zná fungování nejen psů a psí smečky, ale také ví dost o vlcích. Pokud se to majiteli podaří, bude mít ve svém vlčákovi spolehlivého pracovního psa a zároveň i nejvěrnějšího přítele. Jsou to psi, kteří vyžadují společnost, a tak rozhodně není vhodné ponechávat vlčáka osamoceného v kotci na zahradě bez kontaktu s lidmi. Osamocení psi bývají nespolehliví, nešťastní a tím pádem mohou být i potenciálně nebezpeční. Jsou to psi na výchovu velmi nároční, a proto by si je neměli pořizovat chovatelé začátečníci.

Štěňata československého vlčáka jsou rozkošná

Štěňata československého vlčáka jsou rozkošná

Typické znaky plemene

Země původu: Československo
Klasifikace podle FCI: ovčáčtí a pastevečtí psi
Srst: osrstění, jeho barva i maska připomínají vlka.
Barva: žlutošedá až stříbrošedá s charakteristickou bílou maskou. Na přední hrudi a na spodní části krku je rovněž světlá srst. Tmavošedé zbarvení s maskou je přípustné.
Postava: pevná, spíše větší než střední, se souměrnou dobře osvalenou hlavou.
Výška: pes v kohoutku minimálně 65 cm, fena minimálně 60 cm.
Hmotnost: pes – minimálně 26 kg, fena nejméně 20 kg.
Povaha: odvážná, neobyčejně věrná, projevující svému pánovi maximální oddanost. Učenlivé, temperamentní plemeno, které je velmi aktivní a je všestranně využitelné. Dokáže rychle reagovat.

Zdravotní stav

Jedná se o geneticky zdravé plemeno.

Pro koho je vhodný

Ještě, než si pořídíte československého vlčáka, musíte promyslet několik zásadních otázek. Musíte mít jasno v tom, kolik ze svého dosavadního životního stylu jste ochotni věnovat výchově, práci a společnému životu se psem. Často to chce obrátit svou pozornost jinam, přehodnotit žebříček svých hodnot a vzdát se části svého pohodlí. Československý vlčák je pes, který se nesmí nikdy ocitnout na okraji zájmu svého chovatele. Nesmí být postaven mimo svou rodinu. Vyloučení ze smečky je pro něj kruté a pes ho nepochopí. Ideální situace je, když váš vlčák bude žít od štěněte až do smrti po vašem boku, nikoli odděleně.

Zajímavosti

Feny tohoto plemene hárají pouze 1x do roka.

About Author

Leave A Reply