Co dělat, když psovi páchne z tlamy

1

Páchne-li vašemu psovi z tlamy, ještě to nemusí znamenat, že je nemocný. Srovnáme-li psa a člověka, je zřejmé, že zápach z úst není jen výsadou psů. My používáme denně zubní pastu a kartáček, zatímco psi se k těmto vymoženostem obvykle vůbec nedostanou. Co tedy o psu vypovídá takzvaný psí dech?

Občas sežerou, co nemají

S ohledem na to, co všechno jsou psi schopni sežrat, je třeba říci, že to s jejich dechem není zas tak hrozné. Naštěstí česnek a cibuli by neměli konzumovat, a tak se dá nějaký ten občasný exces v podobě sežraného exkrementu jiného psa s jistým sebezapřením tolerovat. Pro tenhle případ naštěstí existují speciální pamlsky s mentolem a eukalyptem, které mají tu schopnost, že zápach z psí tlamy výrazně eliminují.

Parodontóza – plíživý nepřítel

Ovšem těmito pamlsky nelze zastírat žádný ze závažnějších zdravotních problémů psa, které jsou zápachem z tlamy doprovázeny. Bohužel průzkumy prokázaly, že již ve třech letech trpí některým z dentálních či orálních onemocnění 80 % psů. I zdánlivá drobnost, jako je zubní povlak, může vést k parodontóze. Parodontóza může ve výsledku způsobit chronický zánět dásní doprovázený zvýšeným kýváním zubů a jejich následné vypadávání.

Zuby mohou psům způsobit nejeden problém

Různá rizika orálních chorob

Onemocnění zubů může v konečném důsledku způsobit i závažné onemocnění vnitřních orgánů, například srdce, ledvin, jater. U různých psů je riziko i závažnost orálních chorob různá. Například u psů malých plemen bývají zuby k onemocnění náchylnější. Je to mj. způsobeno tím, že mají zuby více natěsnané na sebe, a tak i jejich čištění pomocí různých klacíků a žvýkacích kostí nebo hraček není tak účinné, jako u psů velkých plemen. Navíc mají malá plemena menší kost čelistní, takže onemocnění touto kostí prochází rychleji, než u velkých psů. A v neposlední řadě protože menší psi žijí déle, může u nich onemocnění zubů a čelisti napáchat větší škody, než u velkých psů. Psi s oslabenou imunitou nebo nedostatkem živin ve stravě zase hůře odolávají bakteriím způsobujícím parodontózu.

Šikovné pomůcky na čištění chrupu

Výrobci psích pomůcek, hraček i krmiva již dlouho dobu myslí na tyto problémy, a tak se vyrábějí nejrůznější speciální krmiva zaměřená na péči o chrup, vznikají stále nové a nové kousací hračky pro psy, například s masážními body stimulujícími prokrvení dásní anebo jako pamlsky se vyrábějí takzvané jedlé psí zubní kartáčky. Ovšem nejlepší službu psímu chrupu prokážete stejně jen použitím toho opravdového zubního kartáčku a pasty speciálně vyvinutých pro potřeby psů a jejich majitelů. Existují například kartáčky, které si páníček natáhne na prst. Ke koupi jsou i speciální ochranné gely na zuby nebo zubní pasty pro psy kupříkladu s příchutí jater. A to by tom byl čert, aby taková zubní pasta psovi nechutnala!
Když zvážíme skutečnost, že psi se zdravým chrupem se dožívají až o 15 % vyššího věku, rozhodně stojí za tu námahu si s čištěním psích zubů pravidelně vyhrát.

Foto: Pixabay.com

About Author

1 komentář

Leave A Reply