5 možných důvodů, proč psi žerou trávu

0

Spousta psů pojídá trávu, toho jste si již zajisté všimli. Někdy to vypadá, že ji přežvýkají a spolknou; někdy se zdá, že ji jen jazykem zachytí a pak vyplivnou. Nikdo neví jistě, proč to dělají, ale existuje hned několik teorií, které by tuto činnost mohly objasnit.

TEORIE č. 1:

První z teorií tvrdí, že psi jedí trávu, když se cítí špatně. Byla provedena studie, která se zabývala tímto problémem a ta zjistila, že pouze 8 % psů, kteří jedli trávu, vykazovali známky nemoci před konzumací trávy a 22 % psů zvracelo po konzumaci trávy. Psi, kteří se zdáli být nemocní před požitím trávy, byli ti, kteří s největší pravděpodobností zvraceli. Tato studie zahrnovala více než 1500 klientů, tedy psů. Takže čísla zcela neumožňují potvrzení této teorie, že pes jí trávu, protože se cítí špatně. Mnozí lidé s výsledky tohoto testu nesouhlasí, a psi, ti se k tomuto problému ještě nevyjádřili.

TEORIE č. 2:

Jiní lidé si myslí, že to je známka nedostatku některých prvků ve stravě. Psům ve studii byly podávány různé diety a zdálo se, že neexistuje žádná korelace mezi tím, z čeho se skládala strava a pravděpodobností konzumace trávy. Takže ani v tomto případě nebylo prokázáno vysvětlení týkající se nějakých nedostatků ve stravě. Pro vás jako majitele psa je tedy důležité ujistit se, že váš pes dostává vysoce kvalitní a vyváženou stravu, a pak se nemusíte obávat, že by vašemu psovi něco chybělo.

Štěňata rasy Coton de Tulear

TEORIE č. 3:

Stejná studie dospěla k závěru, že konzumace trávy je normální tendencí všech psů, kterou zdědili po svých divokých předcích. Lidé se domnívají, že ve volné přírodě předkové dnešních psů požírali celou kořist, která měla ve svých střevech rostlinnou hmotu, a to je důvod, proč psi vyhledávají a požírají trávu. Vzhledem k tomu, že psi se vyvíjeli jako všežravci, stejně jako my lidé, je pochopitelné, že kromě masité stravy dostanou občas chuť u na tu rostlinnou.

TEORIE č. 4:

Byly provedeny studie u divokých šimpanzů, které naznačovaly, že šimpanzi konzumují rostlinný materiál kvůli zvýšení intestinální motility (pohyblivost střev a trávicího traktu), která jim pomáhá zbavit se střevních parazitů. Většina našich psů je veterinárně kontrolována na výskyt parazitů, ale instinkty mohou v této oblasti i přesto stále řídit jejich chování.

Důvodů, proč psi pojídají trávu, může být hned několik

TEORIE č. 5:

Možná nejpravděpodobnější důvod, proč psi jedí trávu, je, že takové chování vnímají jako odměňující a zábavné. Ve studii o pandách velkých vědci zkoumali, proč se tato zvířata krmí výhradně bambusem. Zjistili, že jídlo a chuť k jídlu jsou velmi složitou interakcí vnitřních chemikálií, včetně dopaminu, který je považován za neurohormon spojený s radostí a odměnou, a to v mnoha směrech. Výsledky těchto vědeckých výzkumů naznačují, že panda velká konzumující bambus tak pomáhá stimulovat ve svém organismu metabolismus dopaminů. Konzumace bambusu umožňuje, aby panda zažila potěšení, odměnu, radost, a tak se panda rozhodne jíst. Možná, že tedy i psi jedí trávu proto, že jim to způsobuje uvolnění dopaminu.
Bez ohledu na to, jaký je skutečný důvod pojídání trávy u psů (a ten může být jiný pro různé psy, nebo může být kombinací všech výše uvedených), můžete si být jisti, že konzumace trávy je běžným chováním normálních zdravých psů. Pokud váš pes vypadá špatně, nebo zvrací více než jen příležitostně (ať už je zvracení spojeno s konzumací trávy, nebo ne), měli byste se obrátit na veterináře. Všichni psi by měli mít pravidelný program kontroly parazitů, který je pod dohledem veterináře, bez ohledu na to, zda jedí trávu, nebo ne.

About Author

Leave A Reply