5 způsobů chování, kterým můžeme neúmyslně ubližovat citům našich psů

0

Ať už se náš život točí celý kolem psů, nebo psům věnujeme své volné chvíle jen občas, psi se nás vždy snaží učinit šťastnými. Za všech okolností se nám snaží zavděčit. A i když nejsme zrovna ideálními páníčky, psi nás stejně bezvýhradně milují.
Jeden harvardský psycholog studující chování psů nedávno prohlásil, že když psi sní své sny, pravděpodobně znovu prožívají své zážitky a zkušenosti s námi lidmi. Jejich vykopávání nožek a další reakce ze sna, které u nich můžeme pozorovat, jsou odezvami na to, zda nás potěšili anebo nás spíše otravovali a byli nám protivní.

Psi se nás snaží potěšit – neoplácejme jim lásku zlobou a nenávistí

Život psů se točí celý kolem nás lidí. Ať už je milujeme, odbýváme, věnujeme se jim nebo je přehlížíme. A pokud nevěnujeme svým psům dostatek svého času anebo ve společném čase své psy neoprávněně trestáme, může to na jejich duši zanechat trvalé emocionální jizvy.
Jako majitelé psů děláme většinou jednu z následujících 5 chyb, protože prostě nerozumíme psímu chování. Je důležité vědět, proč psi dělají, co dělají, aby se nechtíc nezpůsobily nějaké šrámy na drahocenném vztahu s námi.

1. Namáčení nosu do loužiček

Přemýšlejte o tom, kolikrát za den během 8 – 10 hodin, kdy jste v práci, použijete koupelnu. Je pravděpodobné, že váš pes také musí jít ven během této doby, a někdy to ani nebude schopen udržet tak dlouho, pokud je celou dobu zamčený doma. Jakmile je pes vycvičený, nehody v domě pro něj mohou znamenat utrpení nebo i fyzické nemoci. Dlouhé čekání na venčení pro něj může být příliš stresující. Křičet na něj pak proto, že to nevydržel anebo namáčet mu nos v loužičkách či hromádkách, nijak neposílí jeho náklonnost ani k vám, ani k pravidelnému venčení. Spíše ho to naučí bát se vás a zbytečně takové jednání ublíží jeho citům.

Psi chtějí upoutat pánovu pozornost

2. Neposkytnutí dostatku času

Jednou věcí, která vás ujistí v tom, jak se na vás a vaše společné chvíle váš pes těší je to, jak radostně se na vás vrhá, když přijdete domů. Bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni, je důležité upřednostňovat čas, kdy se věnujete výhradně vašemu psu. Ať už se jedná o 10 minut hraní, příjemnou večerní procházku, nebo jen mazlení na gauči, počítejte s tím, že úroveň štěstí vašeho psa závisí na pozornosti, kterou dostává od vás – od svých oblíbených lidí.

3. Drsné až agresivní chování

Kývání, zvednuté uši, zploštělé uši, zastrčený ocas a vrčení jsou známky, že vašemu psovi není v dané situaci právě dobře, necítí se být v pohodě. V takovém případě pes potřebuje rychlé odstranění podnětu, který jej rozrušuje. Křik a přehnané chování z vaší strany celou situaci pouze zhorší. Drsné chování může být často zaměněno za agresivitu u psů a naopak, takže pokud je to problém, s nímž máte co do činění, kontaktujte co nejdříve profesionálního trenéra.

Nastavená pravidla musí být závazná pro obě strany

4. Netrváme na nastavených pravidlech

Pravděpodobně jsme tímto prohřeškem vinni občas všichni. Nezáleží na tom, zda máte pro vašeho psa padesát pravidel nebo jen jedno pravidlo. Záleží na tom, co je důležité. Pokud svému psovi nedovolíte vyskakovat na nábytek, například na gauč nebo postel, nemůžete jej k sobě jen tak pustit, když jste nemocní, a pak ho následně další den potrestat, když za vámi do postele znovu vyskočí. Totéž platí pro tahání na vodítku, pro žebrání a vyskakování.

5. Oddělení od své smečky – rodiny

Jediná věc, která vašemu psu ublíží víc, než cokoli jiného, je držet ho mimo rodinu, mimo společné dění. Pamatujte na to, že jste jeho celý svět! Někteří majitelé nejsou schopni nebo ochotni poskytnout psům potřebný výcvik, který je pro ně nezbytný, aby pochopili, co se od nich očekává. Tato štěňata a následně pak dospělí psi mívají podle svých majitelů špatné chování, a tak jsou izolováni od rodiny, někdy se octnou zpět v chovatelské stanici, nebo jsou trvale odkázáni na pobyt v zahradě, či jsou dokonce opuštěni.
Psi chtějí být šťastní. Více než po výcviku, nebo po hračkách, touží po naší lásce a pochvale. Pokud máte potíže s chováním svého psa, vyhledejte odbornou pomoc u veterináře, nebo zkušeného trenéra. Netrapte ani sebe, ani svého psa.

About Author

Leave A Reply