0

Ve svých domácnostech už chováme kdejaké zvíře. Někdo chová psy, někdo chová zase kočky, jiní jsou milovníci ještěrů, konkrétně varanů. Zatím ještě nejsou varani tak rozšířenými, ovšem v zoologických zahradách jsou naopak rozšířeni hojně. Jedná se o obří ještěry, které si leckdo nedovede představit, když se zmíní během rozhovoru. Abyste při dalším rozhovoru byli bystřejší, přinášíme vám několik zajímavostí týkající se tohoto tvora, o nichž jste jistě neměli ani tušení. Například věděli jste, že varan má čelisti slabší než kočka? 

Varani a jejich obří rozměry a hmotnosti 

Varani nejsou vůbec malí ani lehcí tvorové. Mohou dorůst až do tří neuvěřitelných metrů! Největším varanem byl varan, který dorostl do fantastických 313 centimetrů! Co se týče váhy, jak již bylo zmíněno, nejedná se o nejlehčí tvory na světě. Jejich hmotnost se může dostat až k sedmdesáti kilogramům!  

I přes svou velikost a poměrně těžké tělo však může zabít daleko těžší kořist, než je on sám. Je to pozoruhodné zejména díky faktu, který říká, že varan má daleko slabší čelisti než kočka.  

Nejvíce práce zastanou varaní zuby 

V nedávné době se skupina vědců zabývala tímto zvláštním tvorem. Zaměřovala se právě na to, jak je možné, že jsou schopni varani ulovit větší a těžší kořist i přesto, že jejich čelist je poměrně slabá. Vědci zjistili, že většinu práce odvedou varaní zuby, které jsou neuvěřitelně ostré a zároveň pilovité, což znamená, že kořist doslova prořežou takřka ihned. Zatímco zuby zabíjí kořist, zbytek těla si kořist podrží a následně zpracuje.  

Jak již bylo zmíněno, právě zuby jsou odpovědí na otázku, jak je možné, že varani uloví i mnohem větší a těžší kořist. Díky zubům nemusí varani takřka vůbec zapojovat svaly ani nic jiného. A také bylo zmíněno, že zuby kořist zabijí (či lépe řečeno ochromí) a zbytek těla si s následnou kořistí už poradí. Většinou kořisti umírají na vykrvácení, což je poměrně rychlý proces.  

About Author

Leave A Reply