Proč v akváriu vzniká ruducha a způsoby, jak ji odstranit

0

Do akvária se může dostat hromada nečistot a bakterií, které mohou znepříjemňovat život obyvatelům žijících v akváriu. Každý majitel akvária se obává chvíle, kdy se v jeho akváriu objeví nepříjemná zelená řasa, kterou není snadné odstranit. Zelená řasa však zdaleka není to jediné, co může akvárium napadnout. Mezi nepříjemnosti se řadí také takzvaná ruducha, což jsou černé štětinky, které nelze odstranit zrovna rychle a snadno.  

Ruducha je jinými slovy černá štětičková řasa, která se dříve vyskytovala především v mořích, kde se adaptovala na sladkou vodu. Poznáte ji především díky černému zbarvení, které se však může proměnit až do červeného odstínu.  

Tato nepříjemná řasa zvaná ruducha tvoří v akváriu chomáče černé či až červené barvy, které vznikají buď díky velkému, až nekvalitnímu světlu, nebo nedostatečným množstvím CO2 (či naopak až zbytečně velkým množstvím CO2). 

Ruducha je poměrně nepříjemná záležitost, jelikož se během krátké doby rozmnoží po celém akváriu a napadne každé volné místo, co v akváriu je. Uchytí se nejen na dekoracích, ale také na samotné technice a také na rostlinách. Naštěstí je možné ji odstranit, i když to nebude rychlý a snadný boj.  

Jak ruduchu odstranit ručně 

Ruduchu lze odstranit ručně, a to konkrétně pomocí břitvy. Pomocí břitvy je možné ruduchu odstranit ručně, bohužel jen rostliny není možné zachránit a je třeba je vytrhnout a nahradit novými, neinfikovanými.  

Jak ruduchu odstranit chemicky 

Samozřejmě je možné odstranit tuto nehezkou řasu i chemicky, a to konkrétně tak, že se použijí přípravky určené přímo k tomuto účelu. Ve zverimexech je jich habaděj, nejvhodnější je Flourish Excel, který dokáže řasu zklikvidovat ve velice krátkém čase.  

V každém případě pamatujte na pravidelnou výměnu vody. Jen tak se nepříjemné a škodící řasy zbavíte stoprocentně, nikoli jen na pár týdnů či měsíců.  

About Author

Leave A Reply