Afgánský chrt – půvabný reprezentativní pes jako stvořený pro výstavy

0

Úžasní krásní honiči lovící pomocí očí a díky rychlým nohám. V mnoha fyzických, ale i psychických ohledech jsou to opravdu jedineční psi. Někteří jedinci až dosud vykazují velmi silný lovecký pud. Jiní jsou naopak skvělí jako klidnější domácí mazlíčci. Afgánské chrty by si měli pořizovat lidé, kteří mají chuť a dostatek času na péči o jejich tělesnou stránku, ale i o jejich úžasnou hedvábnou srst.

Z historie plemene

Afgánští chrti jsou starobylé plemeno. Někteří znalci tohoto plemene tvrdí, že prapředkem afgánského chrta je saluka. Vede je k tomu výrazná podobnost ve stavbě těla i hlavy. Obě tato plemena vykazují silnou podobnost také s grejhaundy. Psům typu grejhaund se v minulosti říkalo perský grejhaund. Mezi místními lidmi byla vždy ve velké oblibě plemena honičů. Podle vloh těchto jednotlivých plemen se s největší pravděpodobností vytvořily různé typy. Souhrnně byli nazýváni tito psy „tazy“. Tito hrdí a nezávislí psi silně zapůsobili na lidi ze Západu. Ohromili je takřka na první pohled, a tak se posléze začali hojně dovážet do Británie, což bylo na počátku 80. let 19. století. Zardin byl historicky prvním psem, který se objevil na počátku 20. století na výstavě psů ve Velké Británii a všechny tam ohromil. Zapsal se natolik pozitivně při úspěších ve výstavním kruhu, že byl nakonec použit jako model pro plemenný standard afgánského chrta. Vystěhování několika majitelů do Irska a do Ameriky během druhé světové války vděčíme za to, že toto plemeno úspěšně přežilo i nebezpečná válečná léta. Díky tomu se mohl opět rozvinout poválečný chov. K velké explozi chovu afgánských chrtů došlo v 70. letech 20. století. První afgánské chrty do České republiky přivezl tehdejší ředitel liberecké zoo v roce 1965. Nyní se u nás ročně narodí přibližně 200 štěňat afgánských  chrtů s PP.

Pozitiva plemene

Plemeni afgánský chrt je třeba porozumět a ne ho zavrhovat. Elegantní pes s volným duchem, který má nezávislé myšlení a přesto jej lze snadno učit. Skvělý domácí společník, který je poslušný, miluje své nejbližší a na výstavách se umí předvést s náležitou elegancí a hrdostí. Afgánští chrti jsou krásní při pohybu i při odpočinku. Vytvářejí si své vlastní chování, které se nepodobá chování jiných psů. Jsou to spíše takoví samouci. Jsou to psi oddaní se schopností milovat své nejbližší. Patří k jedněm z nejinteligentnějších plemen. Jsou spolehliví vůči dětem, alespoň tedy většina jednotlivců tohoto plemene. Protože tito psi nesnášejí dráždění, mohou být ponecháváni bez dozoru pouze s dětmi, které vědí, jak se ke psům správně chovat.

Hedvábná srst afgánského chrta potřebuje dostatek péče

Hedvábná srst afgánského chrta potřebuje dostatek péče

 

Negativa plemene

Je nemoudré ohýbat afgánské chrty k obrazu svému. Ti, kdo s nimi trvale žijí, říkají, že je spíše nutné putovat vedle nich. Učení triků, či nějaké speciální výcvikové metody u afgánských chrtů nemají valný význam. Někdo dokonce tvrdí, že by se neměl afgánský chrt pouštět z vodítka, protože ihned uteče. Pravdou je, že by měl být pouštěn na volno spíše na ohraničeném pozemku. Typičtí afgánští chrti nebývají nikomu podřízení. Při uplatňování trestů vykazují pasivní útočnost. Afgáni mají výraz jako by se dívali skrze člověka. Milovníci a dlouholetí majitelé těchto psů však usuzují, že je to výraz věnovaný pouze těm lidem, na kterých psům nezáleží. Dobré povahy se u tohoto plemene dosahuje zvláště výběrovým chovem.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Afghánistán
Hmotnost: pes i fena: 26 – 34 kg
Výška: pes – 68 až 74 cm, fena – 63 až 69 cm.
Barva: přípustné jsou všechny barvy
Klasifikace podle FCI: chrti
Postava: vysoká, štíhlá, zřetelné umístění kyčlí.
Srst: dlouhá hedvábná, hustá, na lících srst krátká.
Povaha: mimořádně individualistická s nezávislou myslí a se svobodným duchem.

Pro koho je pes vhodný

Těžko u nás půjdete s afgánským chrtem lovit někam do pouště, i když právě k tomuto účelu byl tento pes vyšlechtěn. Jeho nádherná srst musí být opečovávaná náležitým způsobem, aby pak mohl být pes prezentován na výstavách, ale také proto, aby doma při podzimních plískanicích nebylo příliš mnoho bahna. I když se afgánští chrti dobře učí, počítejte s tím, že je vhodné venčit je na volno spíše na ohrazeném pozemku, než uprostřed přírody a lesa. Na přivolání jako by tito psi příliš neslyšeli. Jsou to psi s hbitýma nohama a schopností náhlých obratů i v rychlosti. Jejich pán by měl být obezřetný, trpělivý a měl by umět odpouštět a tolerovat.

About Author

Leave A Reply