Agama hardún se nebojí osidlovat biotopy v blízkosti lidí

0

Tento druh 35 cm dlouhých agam je k nám nejčastěji dovážen z Turecka. Patří k těm málo rozšířeným druhům. Zbarvení těchto agamek je dosti proměnlivé, a to podle areálu rozšíření. U agam hardúnů je známo několik poddruhů.

Oblasti výskytu

Na přirozených místech výskytu se s agamami hardún můžeme setkat v Sýrii, Jordánsku, Turecku, na Kypru, v Izraeli, Saudské Arábii, v Egejské oblasti a také v Libanonu nebo v severním Egyptě.

Barevná pestrost

Laudakia stellio (agama hardún) někdy označována také jako Stellagama stellio může mít odlišné zbarvení přecházející od béžové přes světle hnědou či šedou až po tmavě hnědou barvu. K těmto barvám se přidává ještě světle modrá objevující se na neuspořádaných šupinách. Někdy mohou mít agamy takřka až černou barvu s několika světlými béžovými nebo dokonce i bílými šupinami ve shlucích na zádech a okolo páteře. Tyto šupiny vytvářejí často jakési hvězdičky. Barevné skvrny mají tyto agamy také na končetinách, ocase a na hlavě.

Biotopy v blízkosti lidí

Agamy hardún nemají problémy osidlovat ani biotopy v blízkosti lidí. Často jsou k vidění na zídkách u domů, rozvalinách, ale také na smetištích nebo na stromech v zahradách. Původně obývají hlavně suché až polosuché pouštní oblasti, které jsou často velmi kamenité.

Agama hardún (Laudakia stellio)

Čím je krmit v zajetí

Nejraději agamy konzumují hmyz, avšak v zajetí chovaní jedinci nepohrdnou ani pampeliškami nebo čínským zelím.

Jak vybavit terárium

Terárium by mělo být pro tento druh spíše nižší avšak s velkou plochou dna. Jako substrát volíme křemičitý písek. Nesmíme opomenout opravdu kvalitní osvětlení a zdroj UVB. Do akvária pořídíme dostatek větví a kořenů na šplhání, ale také vytvoříme místa vhodná jako úkryt. Přidáme suchomilné rostliny a mělkou, dostatečně velkou misku na vodu. Na večer rosíme, abychom docílili odpovídající noční vzdušnou vlhkost. V jednom teráriu chováme vždy maximálně jen jednoho samce a k němu můžeme přidat dvě i tři samičky.

Zimování je nutné. Jeho délku i pokles teploty určíme podle toho, odkud zvíře, které chováme, pochází.

Odchov je náročný, a tak se ne vždy podaří. Pokud ano, samička má až 3 snůšky po osmi vajíčcích. Dva měsíce je inkubační doba.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply