Agama límcová dokonale ovládá svůj zastrašovací mechanismus

0

Agamy (Agamidae) patří mezi nejčastěji chované druhy ještěrů v zajetí. Přibližně 350 druhů ještěrů obývá Asii, Afriku a Austrálii, zatímco pouze jediný druh svým výskytem zasahuje do Řecka (Evropy).

Rozličné biotopy s výskytem agam

Agamy obývají opravdu rozličné biotopy. Spatřit je můžeme od tropických pralesů a vlhkých lesů po skalnatá podloží, dokonce i ve vysokých nadmořských výškách v Himalájích nebo na písčitých pouštích Asie a Afriky. Většina agam chovaných v zajetí pochází z importů z ostrova Nová Guinea.

Výskyt agamy límcové

Domovem agamy límcové (Chlamydosaurus kingi Gray) je Austrálie a jih Nové Guineje. Jedná se o jednu z největších agam na světě, dosahuje totiž velikosti mezi 70 až 100 centimetry. To je zároveň pádný důvod, proč potřebují tyto agamy opravdu prostorné a dostatečně velké terárium, ideálně se dnem o rozměrech 100 x 200 cm a výšce 120 cm.

Límec okolo hlavy

Chov agam je považován vcelku za nenáročný. Jsou-li dodrženy požadované podmínky, můžeme dosáhnout i častých odchovů. Samice jsou od samců většinu života téměř nerozeznatelné. Až u starších samců pozorujeme větší hlavu. V případě rozrušení roztahují agamy límcové kůži kolem hlavy, která vypadá jako límec. Podle toho získaly také své druhové označení. V přírodě tento mechanismus funguje k zastrašení predátorů, což jsou pro agamy především velcí varani.

Vybavení nádrže a krmení

Agamy límcové (Chlamydosaurus kingi Gray) rády odpočívají ve vertikální poloze. Proto bychom jim měli do terária pořídit několik kmenů i s kůrou, ideálně o průměru 15 cm a pevně je umístit v této poloze v nádrži. Přisvícení zajistí zářivky a lokální výhřev teplotu mezi 35 až 40°C. Aby měly agamy zajištěny podmínky k páření, je nutné zabezpečit přibližně po dobu jednoho měsíce zimování při teplotě 16 až 20°C. Ve stejnou domu je vhodné snížit také intenzitu osvětlení. Samičky snášejí obvykle 8 – 15 vajíček až ve třech snůškách. Inkubační doba je dlouhá 70 až 90 dnů. Agamy krmíme hmyzem a hlodavčími holaty.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply