Kavalír King Charles španěl a King Charles španěl jsou považováni za prototyp ideálního společníka. Dříve to bývali tradiční psi anglických králů. Jejich devízou bylo vždy perfektní chování. Jsou to hraví, veselí psi, velmi přátelské povahy. V současnosti jsou tato plemena považována spíše za přítulné a zábavné plemeno, které je znamenitým společníkem do města, i když v historii se jednalo o lovecká plemena pernaté zvěře.
Z historie plemene
Vznik těchto plemen se datuje do 17. století a místem jejich původu je Velká Británie. Vývoj obou se natolik vzájemně proplétá, že není možné zmínit jedno plemeno bez toho druhého. Kříženi byli i s japonským činem, který je významně menší. Plemeno trpasličí španěl se zrodilo na základě výběrového chovu nejmenších španělů z jednotlivých vrhů a později bylo pojmenováno po králi Karlu II, jejich vášnivém obdivovateli. Předkové všech španělů byli ptačí psi používaní k lovu pernaté zvěře. Lov probíhal buďto do sítí, nebo pod flintou. Jak šel čas, tak se z některých španělů stávali lovečtí pomocníci a z jiných zase vodní psi. Jen na některé zbyla role společenských psů, což je ovšem u těchto psů v současnosti žádáno nejvíce. Zprávy Samuela Pepyse a mnoha dalších britských novinářů konstatovaly, že král Karel II věnoval více času svým čtyřnohým mazlíčkům, kterými byli právě angličtí španělé, než státním záležitostem. Na rozdíl od současných psů tohoto plemene, ti královští měli delší čenichy a byli celkově větší. Doma byli jak v královských komnatách, tak v zahradách, tudíž dnes se vyskytují přibližně stejně často na venkově jako ve městech. Tato dvě plemena byla oficiálně rozdělena v roce 1945. Tehdy byl vypracován standard plemen a uděleno předjméno „kavalír“. I dnes toto plemeno patří k ideálnímu prototypu společenského psa. V současnosti se průměrně dožívají 12 let.
Pozitiva plemene
O obě plemena, jak o kavalíra, tak o King Charles španěla v současnosti prudce stoupá zájem chovatelů. Všechny dobré vlastnosti převzali od loveckých španělů a na druhé straně pozbyli loveckou náruživost. Zůstala jim však velká míra odolnosti a vytrvalosti. Jsou to hraví, veselí a okouzlující psi, kteří se svou velikostí hodí stejně dobře do bytu, jako do domu. Jsou milí a přátelští ke každému. Vzhledem k jejich skvělé povaze je jejich výchova snadná. Jsou submisivní, dobře přizpůsobiví, poslušní avšak nijak přecitlivělí, nebo nervově labilní, jak se s tímto nešvarem setkáváme častou psů jiných malých plemen. Postrádají svéhlavost jezevčíků i temperament teriérů.
Negativa plemene
Jedná se o citlivé psy, takže každý majitel by si měl uvědomit, jak se k nim má chovat. Nesnášejí tvrdé zacházení. O jeho srst je třeba pečovat o něco víc, než je tomu u krátkosrstých plemen. Ale i tak není péče příliš náročná. Odpovídá přibližně péči o srst pudla. 1x týdně chce srst vykartáčovat a to hlavně u uší a na hrudi. U kavalírů byla častá příbuzenská plemenitba, a tak docházelo k výskytu smrtelných srdečních chorob. Vedlo to i ke snížené délce průměrného života.
Popis plemene – typické znaky
Země původu: Velká Británie
Hmotnost: 4 – 6 kg
Výška: 25 – 27 cm
Barva: 4 typy – ruby: jednobarevné sytě červené zbarvení, tricolor: černobílé zbarvení s tříslovými odznaky, black and tan: černé se zářivými tříslovými odznaky, blenheim: sytě kaštanové odznaky s perlově bílým podkladem
Klasifikace podle FCI: společenská plemena
Postava: King Charles španěl má menší postavu. Je celkově křehčí, s kulatou hlavou. Čenichovou partii má výrazně zkrácenou. Kavalír má postavu sportovnější.
Srst: dlouhá hedvábná, může být rovná i zvlněná
Povaha: poslušná, milá, přítulná, společenská, poslušná, submisivní
Pro koho se hodí
Hodí se jak pro rodiny s dětmi, tak jako společníci starších lidí. Miluje turistiku, výlety, vycházky, pokud se jich rovněž zúčastňuje jeho rodina. Má nenucené, přirozené chování bez výkyvů. Snadno se přizpůsobí řádu, který opanuje v rodině. Miluje jak vodu, tak i sníh. Užijete si s nimi zábavu i sport.
Zdravotní stav
Co se zdraví anglických španělů týče, počítáme s tím, že co trvá déle než 10 dní, stává se chronickým. Příčinou onemocnění mohou být různé alergie. K projevům nemoci řadíme změnu chuti k jídlu, ale třeba i změnu místa, kde si pes lehá. Také oči psa vám mohou mnohé napovědět.
Zajímavosti
Své jméno king Charles španěl dostali po Karlu I., který žil v letech 1600 – 1649. Byl velkým milovníkem maličkých španělů. Kvůli nim nechal vydat zákon, který těmto psům umožňoval vstup do všech veřejných institucí, a to včetně parlamentu. Tento zákon je platný dodnes.