Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) – nevšední obyvatel akvárií

0

Netrváte-li na tom, že vaše akvárium bude obývat zlatá rybka, můžete si do něj klidně pořídit třeba i nevšedně vypadajícího tvora, jakým je axolotl mexický. Většina chovatelů u nás mu přezdívá „americký dráček“. Jeho vzhled je naprosto netradiční, a tak i vaše akvárium díky němu bude působit výjimečně.

Zajímavý vzhled a mimořádné vlastnosti

Axolotlové svým vzhledem připomínají tak trochu mloky. Nejčastěji vídáme u axolotlů krémovou nebo šedou barvu na těle a růžové žábry. Ty mají keříčkovitý tvar a nacházejí se vně těla. Z několikacentimetrového pulce se do dospělosti vyvine tvor délky do 35 cm. Ocas nedospělých jedinců má kožní lem, který se v dospělosti ztrácí. Ve spodní části těla má kloaku, která je u samců zduřelá. Samčí larvu poznáte od samičí podle toho, že je o něco širší. Axolotly příroda obdařila dvěma páry nohou. Tito tvorové působí výstředně také díky jedné své opravdu mimořádné vlastnosti. Dokážou totiž obnovovat ztracené části těla.

Ambystoma mexicanum – tmavá forma

Akvárium a jeho vybavení

Pro nedospělé jedince bude stačit akvárium o velikosti 50 litrů. Pro dospělé axolotly pořiďte ale raději větší. Doporučuje se chovat axolotly ve skupině, ideálně dva páry, pokud chcete axolotly množit. Vodu v akváriu udržujte na teplotě 20°C. Při této teplotě okolního prostředí jsou axolotlové velmi aktivní. Vyšší teploty vody je stresují. Při snížení teploty vody na 10°C a méně se jim zpomaluje metabolismus a snižují příjem potravy. Na dno akvária se hodí jemný štěrk a tupé kameny. Můžete vysadit i několik vodních rostlin, a to bez obav, že by vám je axolotlové zkonzumovali. Na světlo nejsou axolotlové nároční, proto akvárium není třeba umisťovat u okna. Od dubna do října mohou axolotlové trávit čas ve venkovní nádrži.

Krmení axolotlů

Potravu axolotlů tvoří většinou maso. Podávají se jim žížaly, kousíčky libového masa, patentky (pakomáří larvy), myší holátka anebo drobné rybky. Z tohoto důvodu se nedoporučuje chovat axolotly společně s dalšími rybami. Budete-li podávat nájemníkům vašeho akvária stravu pinzetou, budete mít perfektní přehled o tom, kolik toho vaši axolotlové zkonzumovali.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply