Baset – dlouhouchý lovec s krátkýma nohama a melancholickým pohledem

0

Nejen výstavní psi, ale i domácí mazlíčci by měli splňovat charakteristické znaky standardu plemene. Proto a nejen proto, byste se měli i vy obeznámit s jeho vlastnostmi mnohem dříve, než si roztomilé štěně baseta přinesete domů. Časem z něj možná vychováte zázračného stopaře, výstavního šampiona, pomocníka myslivců anebo nosiče novin, či pouze příjemného společníka. I když začátky mohou být těžké, jistě se stane váš baset váženým a spokojeným členem vaší smečky.

Z historie plemene

Původ většiny loveckých psů je uložen v období antiky, nejinak je tomu i u basetů. Dávní lidé basety používali k lovu, aby překonali hlad a uživili se, postupem času se však z lovu stala spíše zábava. Například ve 14. století pořádala francouzská šlechta krvavé lovy. Ty byly zároveň významnou společenskou událostí. V 18. století již ve Francii existovalo 12 rozdílných variant baseta, například hrubosrstý vendéeský baset plavý bretaňský baset, nivernaiský baset. Některé zdroje tvrdily, že baseti pocházejí z typu psa sv. Huberta, jenž pochází ze starého typu bladhaunda. Některé barevné typy basetů časem vyhynuly. Ve velkém počtu však byli dovezeni trikolorní baseti. První jejich představení anglickým návštěvníkům proběhlo na francouzské výstavě roku 1863. Basset Hound Club byl založen v roce 1884 v Anglii a v roce 1936 i v Americe. V průběhu druhé světové války baseti téměř vyhynuli. Jejich počty se pohybovaly v pouhých několika kusech. Baseti byli běžně používáni ve Francii i v Británii v první polovině 20. století jako smečkoví psi. Současní baseti jsou potomci spojení anglických a francouzských variant basetů.

Pozitiva plemene

Dobrá přístupnost výcviku dělá z basetů snadno vycvičitelné psy, i když provedení jejich cviků nebývá příliš precizní. Baseti se velmi dobře snášejí s dalšími psy, kočky tolerují, a protože jejich snášenlivost je opravdu na vysokém stupni, jsou ideálními společníky i k dětem. Baset si stejně jako vy rád a rychle zamiluje dlouhé procházky, ať už povedou lesem, nebo po písčitém mořském břehu. Jako domácí mazlíček je neochvějný a milující, zábavný a přes svůj melancholický výraz v očích i veselý. Život s basetem – to je zábava!

Všechna štěňata jsou roztomilá

Všechna štěňata jsou roztomilá

Negativa plemene

U basetů je třeba klást zvýšený důraz na péči o uši a srst. Chcete-li se vyhnout problémům s páchnoucíma ušima baseta, musíte je kontrolovat pravidelně a důsledně. Uši se záměrně dotýkají země, aby zvedaly pach stopy. Navíc jsou měkké, plné záhybů a s okraji vtočenými dovnitř. Jsou tedy citlivé na záněty vnějšího zvukovodu. Již jako mladý potřebuje tento pes pevnou ruku, jinak by si například mohl dovolit vyskakovat na lidi anebo nechat popustit uzdu svému loveckému pudu. Tito psi mají sklon k tloustnutí, což je u tak velkých a dlouhohřbetých psů docela problém. Často mívá problémy se samotou a pak vyje. Pokud bude chován v bytě, neuděláte si díky tomu spoustu nepřátel mezi sousedy? Každý týden potřebuje vyčesat srst a přistřihnout drápky a přes svou krátkou srst i vykoupat, má totiž po celém těle spoustu kožních záhybů a v nich je potřeba udržovat důsledně hygienu. Basetí oči s věčně melancholickým pohledem mohou v někom budit dojem, že baset je smutný pes, ale není tomu tak.

Typické znaky plemene

Země původu: Francie a Velká Británie
Hmotnost: feny 27 kg, psi 35 kg.
Výška: v kohoutku 33 – 38 cm.
Barva: trikolorní nebo bikolorní. Většinou bílá, tříslová, černá nebo citronová a bílá. Přípustné jsou všechny barvy uznávané u honičů. Oči hnědé nebo světle hnědé.
Klasifikace podle FCI: honiči a barváři.
Postava: nízká, na krátkých nohách, široký rovný hřbet, bedra mohou být mírně klenutá. Mírně vystupující hrudní kost. Hřbet od kohoutku k pánevním končetinám nesmí být příliš dlouhý, ocas dlouhý a silný, bez praporu.
Srst: krátká hladká a přiléhavá, ne příliš jemná, bez známek delší srsti.
Povaha: přátelská, živá a dobromyslná s loveckým pudem.

Inteligentní i svéhlavý lovec i společník

Inteligentní i svéhlavý lovec i společník

Achondroplazie

U basetů stejně jako u jezevčíků se setkáváme s achondroplazií. Jedná se o poruchu růstu kostí, které vznikají z chrupavky, tedy kostí mladých psů. V určitých místech růst kostí ustrne anebo je omezen. Běžný růst má tak pouze tělo a hlava, dlouhé kosti předních nohou se zkracují. Silné kosti jsou deformované, krátké, ale silné. Právě díky takto narostlým nohám jsou baseti a jezevčíci připraveni pro lov v jezevčích a králičích norách.

Kdo je ideálním majitelem baseta

Dokážete-li být jemní a přitom důslední, máte-li předpoklady být vůdcem smečky, nikoli jen tím, kdo plní psí misku a občas vezme do rukou vodítko, jste na dobré cestě stát se majitelem baseta. Nebydlíte-li ve 4. patře domu bez výtahu a bez zahrady, je to ještě lepší. Baset totiž nikdy nebude přeborníkem ve skákání a vy byste ho do toho ani neměli nutit. Baseti se dožívají 12 – 15 let. Jste schopni po celou tuto dobu zabezpečovat jeho potřeby a udělat si na něj denně dostatek času? I když má krátké nohy, pohyb potřebuje, stejně jako vy! Spojenectví v podobě člověk a pes je závažné rozhodnutí na dlouhé roky a proto vše předem důkladně promyslete. Vlastnit psa znamená být odpovědným majitelem, který si na svého čtyřnohého společníka vždycky najde čas. Nebuďte tedy popuzeni, pokud vám chovatel, od kterého si hodláte pořídit štěně, klade spousty otázek. Chce se totiž ujistit, že předáním svého malého svěřence do vašich rukou pro něj udělá to nejlepší.

About Author

Leave A Reply