Bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons) je skvělý běžec i plavec

0

Baziliškové patří do čeledi leguánovitých. Jsou-li ohroženi, vztyčí se na svých zadních nohách a dají se do rychlého běhu. Rovnováhu jim pomáhá udržovat jejich ocas. Obývají křoviny a nízké stromy v oblastech se sladkou vodou. Patří společně s leguánem zeleným k velmi oblíbeným terarijně chovaným zvířatům.

Vybarvení těla baziliška zeleného

Baziliškové zelení jsou původem z Guatemaly a Kostariky. Dosahují velikosti okolo 80 cm. Jejich základní vybarvení je zelené a zahrnuje světle modré a bílé skvrnky. Dospělí samci mají vysoký lem na hřbetní straně a na zadní straně hlavy protaženou přilbu, zatímco samicím lem chybí. 2/3 délky jejich těla tvoří ocas. Ten mají samci u kořene silnější.

Specifický způsob pohybu

U mláďat můžeme rozeznávat pohlaví až v době, kdy se u samečků začíná vztyčovat malá přední přilbička. Baziliškové mají dlouhý ocas i dlouhé zadní končetiny, a právě ty používají baziliškové při běhu. Díky tomuto specifickému způsobu běhu připomíná jejich pohyb tak trochu pohyb druhohorních ještěrů. Nejen, že skvěle běhají, ale jsou i výbornými plavci a dokážou výborně šplhat.

Basiliscus plumifrons – bazilišek zelený

Co je důležité při jejich chovu

Pro bazilišky pořizujeme na výšku orientovaná terária. Měla by být prostorná, velká a je třeba do nich umístit nádržku s vodou a několik větví. Terárium pravidelně rosíme. Chováme buďto páry anebo 1 samce se dvěma samicemi. Protože někteří jedinci jsou lekaví, je třeba kvůli nim zakrývat přední sklo terária, je-li v místnosti pohyb. Teplotu udržujeme na 25 – 30°C. Lokálně může dosáhnout až 35°C. Doporučuje se UV záření.
Samičky snášejí ročně až 3 snůšky. V průměru má každá 12 vajíček. Než dojde k líhnutí, vajíčka rosíme. Přibližně za 80 dní od snůšky se dočkáme líhnutí mláďat. Ta měří obvykle 12 cm.

Čím krmit

Baziliškové kromě hmyzu nepohrdnou ani myšími mláďaty, malými vodními obratlovci nebo plody, které tvoří v jejich přirozeném prostředí hlavní část potravy.

Z jiných druhů často chovných bazilišků jmenujme ještě častěji chovaného baziliška pruhovaného (Basiliscus vittatus).

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply