Bearded kolie – okouzlující vousatky se skvělou povahou

0

Říká se jim také beardie (birdí) anebo vousatky. Okouzlující psi s nádhernou srstí, úžasnými schopnostmi a skvělou povahou. Jejich výraz jakoby se neustále dotazoval a jejich srst vyzývala k česání a úpravám. Jejich majitelé o nich tvrdí, že jsou to takoví andělé s ďáblem v těle. Nemáme se nechat ukonejšit jejich uhlazeným a načančaným vzhledem.

Z historie plemene

Pátrání po dávných předcích ovčáckých psů nás dovede až do období před 6 tisíci let př. n. l. V období 2 tisíc let před naším letopočtem přicházejí do Skotska osadníci z Belgie a Francie a s nimi jejich ovčáčtí psi. Rok 1514 se dá označit za první dohledatelnou zmínku o BC, které se tou dobou křížily a s místními ovčáky i s polskými nížinnými psy. Původně byly BC vyšlechtěny jako britští příbuzní asijských ovčáků a briardů. Obliba těchto chlupatých ovčáckých psů byla vysoká, ale přesto 20. století pro toto plemeno znamenalo málem konec. Z posledních jednotlivců pak byla vyšlechtěna moderní bearded kólie až po druhé světové válce.

Pozitiva plemene

Inteligentní, veselí a vstřícní psi, jako jsou BC, nevyvolávají žádné konflikty, ovšem při překročená hranic slušného chování psího protivníka se neváhají bránit. Učenliví aktivní psi, kteří v soutěžích agility doslova excelují. Vaše beardedka velmi dobře pozná, že nejste ve své kůži a jste rozčilení, tehdy vaše povely nebude vnímat a vy ji nepřivoláte. Ono na tom něco bude, že povely se mají vydávat v klidu a ne v rozrušení. Své blízké a pána vítají BC doslova celým tělem, nejen ocasem a jeho pohazováním ze strany na stranu. Toto plemeno se dožívá v průměru 13 let. Je dobře cvičitelné a milé.

 

Radost z vody

Negativa plemene

Mezi BC se však mohou vyskytnout i pěkně tvrdohlaví jedinci, které je třeba umět hned od počátku dobře zvládat, aby člověku nepřerostli přes hlavu. Plemeno je velmi citlivé na nárazové zvuky. Nesnáší ohňostroje, střelbu, hluk velkých aut atd. Majitel musí v takové chvíli dát psovi najevo, že není čeho se bát a reagovat na zvuky spíše nevšímavě, aby se jeho beardie nezačala chovat nepřiměřeně a někam se nezaběhla v hysterickém úprku. Lovecký pud u jednotlivců se dá velmi dobře zvládat, většinou reagují na jediný povel, že mají nechat lovu zajíce, nebo nahánění kočky. Ovšem problém může nastat ve smečce. Také péči o srst je třeba u vousatek provádět denně, a to včetně péče o jejich vousatou bradu. Mezi polštářky nohou je třeba BC vystřihávat nadbytečné chloupky. Zvláště v zimě se na ně nabaluje sníh, a tak komplikuje těmto psům chůzi. Stejně tak tomu může být i s blátem anebo větvičkami v lese.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Anglie
Hmotnost: 19 – 25 kg
Výška: 53 -56 cm pes, 51 – 53 fena.
Barva: oficiálně existují 4 barvy, v Anglii 5. Modrá patří k ředěným barvám. Základní barvy jsou černá, hnědá, modrá a plavá, všechny mohou mít bílé znaky.
Klasifikace podle FCI: ovčácký a honácký pes
Postava: střední velikost, štíhlé tělo, nesmí působit těžkopádně, feny mohou být delší než psi.
Srst: krycí srst je huňatá, tvrdá a silná, není kučeravá ani vlnitá. Osrstění je dvojité s hustou jemnou a huňatou podsadou.
Povaha: spolehlivý pracovní pes, inteligentní, neagresivní, bez známek nervozity. Sebejistý pes, který je činorodý, aktivní a pozorný. Citlivý na vliv okolí, vnímavý k vnější atmosféře. Dokáže zachytit i nálady majitelem skrývané.

Inteligentní tázavý pohled

Pro koho je vhodný

Jste-li nadšení sportovci, máte napůl vyhráno, bearded kolie jsou totiž velmi schopné a vhodné pro mnohé psí sporty. Uspějete s nimi i na výstavách. Nepříliš silní jedinci tohoto plemene se dokážou velmi dobře přizpůsobit chodu domácnosti, ale i mentalitě majitele. Nehodí se pro někoho, kdo na BC uplatňuje nesoustavný, nebo špatný trénink. Nepřirozeným vedením je možné doslova rozložit její osobnost a vychovat z ní klidně i hysterického psa. Není možné ponechat ji vyrůstat bez jakéhokoli zájmu a bez seznamování s okolním světem. BC jsou psi poměrně nároční na pohyb. Potřebují být zaměstnáni. Neobejdou se bez psích ani lidských přátel. Vzhledem ke své obvyklé nekonfliktnosti se získáváním přátel nemají problémy. Pokud byste na bírdí neměli dlouhodobě dostatek času, raději si ji nepořizujte. Strádala by, vyhledávala by dostupné činnosti a mohla by vám zlikvidovat pěkně upravenou zahradu, nebo vybavení domu. Ale to asi každý pes, který se dlouhodobě nudí.

Jak je to s barvou u BC

Málokteré plemeno psů se může pyšnit tak pestrou barevnou škálou srsti, jako je tomu u beardedek. I když oficiálně existuje pouze 4 a v Anglii 5 povolených barev, zato však různých odstínů mají nepočítaně. Plavé zbarvení zahrnuje jak červenavě plavou, tak medově stříbřitou, světle blonďatou, nebo houbově narůžovělou. Modrá bearded kolie může mít barvu šedě namodralou, tmavě ocelově modrou, hnědá pak všechny odstíny od krémové po čokoládovou. U černé barvy je těch odstínů přímo nepočítaně. Někdy je tedy těžké přesně určit barvu, kterou nese ten který konkrétní pes. Tehdy je dobré zaměřit se na nos a pigmentaci okolo očí a na pyscích. Pokud se rozhodnete pro výběr štěněte podle barvy, nenechejte se nikdy zmást. Ti, kdo vám budou tvrdit, že jsou schopni už v době odběru u štěněte určit odstín jeho srsti, vám budou lhát. Odhadem se dá zjistit, zda bude jedinec spíše světlejší, či naopak tmavší, ale i to může být jen dohad.

Zajímavosti

V roce 2000 byla beardeed kolie vyhlášená nejvhodnějším plemenem pro canisterapii. Byly jí přiděleny plusové body nejen za její skvělou povahu, ale i ideální velikost. Pro práci canisterapeutického psa je velmi důležitá vstřícnost a kontaktnost, aby mohla pracovat i u pacientů s omezenou hybností. Povahově vyrovnaní psi, kteří prošli speciálním výcvikem, mohou být pro canisterapii využíváni nejen u mentálně postižených, ale i u kardiaků, u dětí s autismem, u vážně tělesně postižených, u psychiatrických pacientů a rovněž mohou docházet za dětmi z dětských domovů.

About Author

Leave A Reply