Bernský salašnický pes chce mít svou smečku neustále pohromadě

1

Chcete-li mít psa dokonalého mazla, pořiďte si bernského salašníka. Je to ideální pes k domku mimo město, který se postará o to, aby žádný z členů vaší rodiny nezaostával na procházkách a zbytečně dlouho se nezdržoval mimo dům či zahradu, kterou dokáže právě BSP spolehlivě ohlídat. Za plotem sice vypadá nebezpečně, ale jakmile otevřete a vstoupíte na jeho území, položí se vám k nohám a nechá se drbat za ušima nebo na bříšku, či kdekoli jinde.

Co berňáky nejvíc charakterizuje

Tito psi mohutného těla a tří barev jsou původem ze Švýcarska. Jméno dostali po místní Bernské vysočině. Dříve si je sedláci vybírali jako psy ke statku zcela záměrně, neboť berňáci dokázali statky vždy skvěle ohlídat, pracovali jako naháněči ovcí a koz, ale také jako tahači vozíků. Nejdříve mívali ve vozících mléko a později v nich vozili děti. Dnes fungují jako domácí mazlíčci na plný úvazek. Jsou věrnými společníky svých  pánů na každém kroku a zvláště rádi jsou, pokud vaše kroky vedou k ledničce.

Atraktivní zevnějšek i přitažlivá povaha

U berňáků nehledejte ani projevy podrážděnosti, extrémního vzrušení nebo silnější známky nervozity. Jsou to kliďasové od kosti. Když hodíte míček labradorovi, s radostí se za ním rozběhne a přinese vám ho, zatímco berňáka tahle činnost nechává naprosto v klidu. Máte-li doma psa, který se nemazlí zrovna dvakrát rád, a když na něj vezmete kartáč, uteče před vámi, pak je nejlepší mít někoho ve svém okolí, kdo má berňáka, u něj si užijete jak česání, hlazení tak i škrabání. A když toho všeho necháte příliš brzy, sám vám doslova vrazí čumáček pod paži a řekne si o přídavek. Berňáčci milují děti a mají velké a dobré srdce. Tresty nebo nepěkná slova je mohou hluboce ranit a podle toho je třeba s nimi zacházet. Nebudete-li od nich očekávat příliš sportovních výkonů, budete je spíše brát na delší procházky než na cvičiště a dáte-li jim prostor, aby vám vyjádřili svou lásku, budou velmi spokojení a vy s nimi také.

Odpočinek ve spadaném listí

Odpočinek ve spadaném listí

Radar na náladu svých nejbližších

Jste-li smutní vy, váš pes to velmi rychle vycítí a vaší náladě se přizpůsobí. Naopak máte-li z něčeho opravdu radost, má on radost doslova dvojnásobnou. Berňáci jako by měli zabudovaný radar na náladu. Jsou velmi vnímaví ke svému okolí a zvláště ke svým nejbližším. Nemusíte se obávat, pokud by se vám někde něco přihodilo, váš berňák vás neopustí a bude hlídkovat. Sedne si k vám a bude vás zahřívat a olizovat vám obličej, dokud se neproberete. Berňáčci mají společné předky s bernardýny, odtud ta upřímná starostlivost.

BSP a děti

Budete-li vnímaví k nárokům BSP, stejně vnímaví budou i oni k vašim požadavkům na ně. Dobrou socializací vychováte psa, který bude obecně nejen velmi tolerantní, ale své lidi si zamiluje na tolik, že bez nich nebude chtít žít. Zatímco malé hrající si a neposedné děti mohou vyvolat u psů jiných plemen nervozitu a stres, berňáčci na ně budou nahlížet dobromyslně a s klidem. Zároveň ale musí i děti mít ke psu respekt a vnímat, kdy potřebuje svůj klid na odpočinek, či čas na zahnání hladu nebo žízně. Vždy, i když si s vaším berňáčkem hrají vaše vlastní děti, dohlížejte na jejich společné dovádění i vy. Díky tomu předejdete nechtěným nehodám, které mohou být dílem okamžiku. Dítě může psa neuváženě zatahat za ocas, sednout si na něj, nebo po něm cokoli hodit a pes na to v obranném reflexu a po svém zareaguje. Přece jen se jedná o velké plemeno a i hodný a mírumilovný pes má své meze trpělivosti.

Plyšový medvídek s hebkou srstí

Plyšový medvídek s hebkou srstí

Plyšový medvídek, o jehož srst je třeba dobře pečovat

Úkolem těchto úžasných psů bylo v dřívějších dobách jednoznačně upozornit na vetřelce, na všechny cizí osoby i zvířata, která se dostanou na jejich území. Domácí zvířata pro ně však musí být tabu. A tak dobře vychovaný BSP nechá v klidu vlastní drůbež, respektuje další psy, kočky a třeba i králíka, nebo želvu, kteří s ním obývají jedno území a sdílí stejného páníčka. Jeho srst potřebuje pravidelnou údržbu, česání, kartáčování. V zimě mívá problémy s nalepováním sněhu na srst mezi polštářky na nohách. Proto je dobré ji v těchto místech pečlivě a opatrně v zimě vystřihovat. Pochopitelně nejlepší vliv na dobrý zdravotná stav jeho srsti, její hebkost a lesk má krmivo. V některých případech, jako je například naše Angie, 2,5 letá berňačka se můžete setkat s nečekanou láskou k zelenině, kterou miluje ve všech tvarech, chutích a způsobech přípravy. Pozor však na příliš mnoho mrkve ve stravě, díky vysokému obsahu karotenu může zbarvit srst vašeho psa do hněda.

BSP a kladný vztah k vodě

BSP a kladný vztah k vodě

Co byste možná od BSP nečekali

Angie, naše fenka BSP miluje plavání v protiproudu, ačkoli obecně se traduje, že berňáci víc než vodu milují rozhodně sníh. Ten ona tedy taky zbožňuje. Radostně se v něm dokáže převalovat velmi dlouho. Další její oblíbenou činností je běh ve vysoké trávě. S čím se ale nemůže vyrovnat, jsou večerní procházky ježků po zahradě. Považuje to za narušení svého teritoria, které má hlídat, a tak se na jejich přítomnost snaží upozornit bláznivým štěkotem blízké i vzdálené okolí. Když naruší její domovské metry čtvereční vetřelkyně slepice, končí to neblaze! Na druhé straně si dokáže vlézt do ohrádky pro suchozemskou želvu a tu tam hlídat bedlivě a soustředěně i několik desítek minut, jen aby se želva z ohrádky nepodhrabala. Ten, kdo tvrdí, že berňáci za sebou nenechávají žádné díry a zahradu nepřeoranou, ještě neviděl Angii, jak se dokáže rozparádit, až hlína lítá na vzdálenost několika metrů. Krtci, hraboši a myši se ovšem při jejím stylu hrabání ještě na jejím jídelníčku neobjevili. S kým bude a nebude kamarádka, to si pečlivě vybírá. Domácího člena smečky, králíka Ušinku dokáže s naprostou jistotou vykázat zpět na jeho území, aniž by došlo k nějakému střetu zájmů. Tím objektem jejich společného zájmu se občas stane nějaká ta mrkev, kukuřice nebo patka sušeného chleba, kterou má králík nachystanou u svého domečku.

Chcete-li mít za čtyřnohého společníka mazlíka s velkým srdcem, který je ochoten vás kdykoli zahřívat ve vašem pelíšku vlastním tělem, pomáhat vám s přípravou jam k výsadbě stromů na zahradě a dělat vám společnost při sbírání hub v lese, pořiďte si bernského salašnického psa. Psa, který vás nezradí, a totéž bude očekávat on od vás.

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Pořizujete si pejska? Víme, proč je důležitý průkaz původu! – DriftDesign

Leave A Reply