Betta splendens – bojovnice pestrá – rybka agresivní vůči vlastnímu druhu

1

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je druh akvarijních rybek, které jsou původem z Vietnamu a Thajska. Tyto rybky se zdržují hlavně ve vyšších patrech akvária, kde hledají potravu mezi vodními rostlinami. Své bojovné jméno získaly kvůli agresivnímu chování vůči vlastnímu druhu, převážně vůči samcům. Není výjimkou, když jejich setkání ukončí smrt jednoho z nich. To je důvodem, proč je držen v nádrži pouze jediný samec.

Jak se vypořádat s počtem rybek ve společném prostoru

Není vhodné chovat ve společném prostoru pouze jeden jediný pár. Velmi silný rozmnožovací pud by zapříčinil smrt samičky kvůli velmi náruživému pronásledování samečkem. Samičky bojovnice pestré jsou schopné sdílet společný prostor akvária. Přičemž velmi důležitou roli hraje přečíslení jejich počtu v poměru k samci. Dobře promyslíme i koupi samiček, neboť ty pak mohou ovlivnit chování samce vzhledem k jiným v akváriu chovaným obyvatelům. V žádném případě nelze doporučit chov bojovnice pestré s rybkami menších rozměrů nebo s rybkami s malou obranyschopností. Je třeba počítat s tím, že Betta dosahuje v dospělosti velikosti 6 cm.

Bojovnice – Betta splendens – červená

Jak vybavit akvárium

Bojovnice pestré můžeme umístit jak do malého, tak do většího akvária, všude se budou cítit dobře. Při vyšším počtu kusů volíme dostatečně velkou nádrž mimo jiné i proto, abychom v ní mohli rybkám nabídnout potřebné množství úkrytů, například mezi plovoucími rostlinami. Tyto rybky přijímají kyslík jednak pod vodou, ale i nad hladinou díky speciálnímu orgánu zvaném labyrint. Proto není potřeba pro nádrž s bojovnicemi pořizovat vzduchovací filtr.

Teplota vody

Není třeba klást zvláštní důraz na složení vody, ovšem je nutné udržovat ji čistou. Optimální teplota vody pro bojovnice je mezi 25 až 28°C. Díky akvarijnímu krytu se nám bude lépe udržovat teplota vody a vzduchu nad hladinou na stejné úrovni. Nedodržení těchto podmínek chovu mívá za následek napadání rybek ploutevními parazity anebo plísněmi. Vždy, když vyměňujeme vodu, použijeme zároveň i produkt vhodný pro její úpravu. Tím si zajistíme možnost použít i kohoutkovou vodu pro akvarijní účely.

Krmení

Bojovnice obvykle nedávají přednost některému z druhů potravy, konzumují stejně dobře suchou stravu, jako živou. Ze suché stravy je pro ně vhodná potrava pro tropické ryby. Chutnají jim i sušené nebo mražené nitěnky nebo komáří larvy, stejně tak jako jejich živá forma.

Foto: Pixabay.com

About Author

1 komentář

  1. Zdravím, pokud nechcete odchov, tak chovejte pouze jednu bettu (jedno jestli samce nebo samičku). Kolikrát už jsem viděl, že si někdo koupil jednoho samce a převahu samic a buď se uštvaly samice navzájem, nebo některá z nich uštvala samce. Jsou to občas hrozní psychopati 🙂 Ale někdy máte štěstí a máte doma hotového miliuse. 🙂

    Pokud by jste po odchovech zatoužili, tak je třeba si položit otázku mám na to čas? Mám dostatek separačních nádrží? Mám kam udat třeba 100 bett?

    Při výměně vody žádné regulátory nepoužívejte. Je to jen tahák na vaše peníze. Vodovodní voda u nás obsahuje v průměru do 0,1 mg/l chlóru, limitní množství je 0,3 mg/l. Což jsou pro výměnu vody naprosto bezpečné koncentrace. Navíc vody nikdy neměníme více než 1/2! Takže se koncentrace ještě naředí. To co vidíte unikat z vodovodní vody jsou především běžní složky vzduchu. Spíš je důležité nelít do akvária vodu studenou. Nechte jí proto ustálit na pokojovou teplotu. 🙂

Leave A Reply