Bezsrstá kočka Sfinx loajální k rodině

2

Hledáte kočku, která bude ke své smečce loajální? Chcete, aby vaše kočka byla milá a společenská a dobře se vám jako majiteli přizpůsobila? Pak zvolte bezsrstou kočku Sphynx. Pokud budete respektovat její touhu po klidu a tichu a nebudete od ní vyžadovat neustálé mazlení, bude vám vyhovovat právě Sfinx. Musíte jí ale zabezpečit život v teple, není to zkrátka kočka do nepohody. I když vypadá nezvykle, je to velmi jemné a něžné plemeno. Není dosud sice uznáno všude, ale po celém světě má spousty příznivců.

Z historie bezsrstých koček

S největší pravděpodobností se první sfinx objevil ve vrhu krátkosrstých koťat v roce 1966 v Kanadě v Ontariu. Rozhodně se však nejednalo o první bezsrstou kočku na světě. Už konec 19. století zaznamenal velkou oblibu bezrstých koček, kterým se říkalo mexická bezsrstá kočka, protože největší oblibě se toto plemeno těšilo právě v Mexiku. Možná dokonce už staří Aztékové mívali bezsrsté kočky, ovšem jedná se o pouhé dohady.

Nemá srst, ale zima jí není

Žít by měla vždy v teplém bytě, ovšem i když nemá srst, není jí zima. U těchto koček je třeba počítat se zcela jiným způsobem údržby, než u koček osrstěných. Kůže na těle sfinx produkuje maz, a proto péče o její tělo sestává z otírání houbičkou namočenou ve vodě. Aby měla kůže zajištěnou hydrataci, je třeba provádět otírání každý den, a to minimálně 1x denně.

Sfinx

Sfinx

Znaky plemene

Tělo: svalnaté, sudovité, hruď široká.
Hlava: o něco delší než širší, má tvar protaženého trojúhelníku.
Brada: našpulená a mohutná.
Nos: spíše prohnutý, ne špičatý, silný a zakulacený.
Oči: ve tvaru mandle, povolena jakákoli barva.
Uši: široké a velké, posazené daleko od sebe.
Končetiny: štíhlé dlouhé, zakončené kulatými malými tlapkami s dlouhými prsty.
Kůže: barva kůže není přesně určena, musí být však naprosto hladká bez sebemenších vrásek, ty jsou povoleny jen na hlavě.
Ocas: zúžený a dlouhý.
Srst: velmi jemná, pokrývající pouze obličej, sametová, u uší delší, po stranách tlamičky a okolo nosu je silnější. Koťata mají ihned po narození jemné slabé chloupky, které v dospívání zmizí.
Barva: jestliže se vyskytnou znaky v jiné barvě, měly by být rozloženy po těle symetricky. Na břiše je povolen světlejší odstín, který se může vyskytnout ještě na vnitřní straně nohou.

FIFe toto plemeno neuznala

Několik severoamerických organizací toto kontroverzní plemeno uznává. Uznáno je například v Kanadě. V roce 1971 jej uznala i Velká Británie. V Evropě je toto plemeno stále ještě málo rozšířené, vyskytuje se tu vzácně, a to je pravděpodobně důvod, proč jej FIFe řadí mezi plemena dosud neuznaná. Toto plemeno je stále ještě ve stádiu šlechtění.

About Author

2 komentáře

  1. Pingback: Kočky pro zábavu, chov i mazlení – eOstrava.cz

  2. Pingback: Skotská klapouchá kočka: kočka s těžkým osudem | MaxiMagazín

Leave A Reply