Boa constrictor – hroznýš královský – odolný a klidný tvor

0

Bezesporu nejčastěji chovanými druhy hadů jsou v našich teráriích hroznýšovité druhy. Hroznýš královský patří k těm, kteří jsou vhodní i pro začínající chovatele. Běžné druhy krajt a hroznýšů jsou velmi odolné, avšak při nedodržení správných podmínek by se mohlo stát, že had uhyne, zvláště, je-li mladý. Abychom se nedočkali žádného zklamání, je třeba vědět, jak se o takového hada starat.

Kousnutí se přihodí velmi výjimečně

Hroznýši královští mají svůj domov v pralesích Jižní Ameriky. Jejich jméno v nás budí obavy a respekt, ačkoli se jedná vesměs o klidné tvory. To, že kousnou člověka, se přihodí pouze velmi výjimečně. Ani čerstvě narozená mláďata, pokud je uchopíte do ruky, neútočí.

Velikost dospělců chovaných v zajetí

V dospělosti dorůstají jedinci chovaní v zajetí maximálně do 3,5 m délky, přičemž samci bývají tenčí a menší než samice. Samice rodí živá mláďata, a tomu také odpovídá doba gravidity, která činí 5-7 měsíců. Na stáří a velikosti samice pak záleží počet a velikost narozených mláďat. Tento nenáročný hadí druh snadno přivyká manipulaci.

Pořiďte si raději mládě

Chceme-li mít ve svém teráriu tohoto impozantního jedince, musíme při pořizování mláděte myslet na to, že mladí hadi velmi rychle rostlou, což vede k nutnosti zajistit jim odpovídající prostor. Mladí hadi si lépe přivyknou na naše dotyky a snáze se tak ochočí. Jestliže si pořídíme dospělého jedince, může nás potkat zklamání, nemusíme se dozvědět ani jeho přesný věk, ani nic bližšího o zdravotním stavu zvířete.

Určování pohlaví hada

Běžnou metodou, která určí pohlaví hada, je sondování, což znamená zavedení sondy, tenkého předmětu do kloaky hada. Jedná se o spolehlivou metodu, která jednoznačně určí, zda si odvezeme domů samici nebo samce.

Kompletně vybavené terárium

Ještě než si chovný pár, nebo malé hádě přineseme domů, musíme mít již připravené kompletně vybavené terárium. Mláďatům hroznýšovitých hadů pro začátek postačí celoskleněné terárium o velikosti 50 x 50 x 50cm. V takovémto prostoru je možné chovat celý rok klidně i dva hady. Postupně s rostoucími jedinci zvětšujeme i jejich ubikaci. Nakonec by velikost terária dospělého hada měla být taková, aby se v něm had mohl celý natáhnout.

Dno terária pokryjeme pilinami zbavenými prachu. Kameny, větve a dřevěné poličky nám pomohou rozčlenit vnitřní prostor terária. Plát kůry poslouží hadům jako vhodný úkryt. Žárovku v květináči opatříme kabelem a máme vytvořené topné těleso.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply