Bojí se váš pes bouřky? Víme, co s tím!

0

Bouřky mohou být děsivým zážitkem nejen pro lidi, ale i pro psy, bez ohledu na jejich věk nebo plemeno. Jistě znáte ze svého okolí dost lidí, kteří se bouřky bojí. Hlasitý hrom, silné srážky, prudký vítr… to vše jsou věci, které mohou vyděsit kohokoli z nás. Pokud se bojíme my, majitelé psů, není divu, že se bojí i oni, naši čtyřnozí přátelé. Tak jak můžeme pomoci našim psům, aby se cítili během bouřky bezpečně a nebáli se?

Zajistěte bezpečný úkryt

Psi přirozeně využívají svá útočiště. Nejčastěji to bývá jejich bouda, nebo pelíšek, případně některé oblíbené místo v bytě. I když mnoho lidí tvrdí, že je obtížné psa dostat na místo, většina psů přímo uvítá, když se před bouřkou může uchýlit do takového svého útočiště, místa, kde se cítí bezpečně. Tam se bude cítit také chráněn před bouřkou. Psi se instinktivně skrývají, když se děje něco, co je děsí. Takže zkuste svému psovi nabídnout klidně i přepravku, ve které cestuje s vámi autem. Přepravka může být dokonalým řešením, určitě vám pomůže uklidnit jeho úzkost.

 

Vystrašené oči signalizují obavy z bouřky

Zůstaňte s vaším psem

Pamatujte, že silná bouřka není ten pravý čas, kdy byste měli začít trénovat vašeho psa, aby se nebál. Není to ani dobrá chvíle na to, abyste jej opustili a nechali ho samotného. Protože psi jsou společenská zvířata, přirozeně chtějí být se svými rodinami během událostí, které je děsí. Dokonce i v případě, že je váš pes vycvičený, zůstaňte s ním v místnosti, abyste mu mohli nabídnout fyzickou a emocionální podporu. Jemné masáže, uklidňující hovor a ujištění, že vše je pod kontrolou, to vašemu psu pomůže cítit se mnohem lépe.

Zvažte přírodní terapii

Existuje mnoho léků, které pomáhají úzkostným psům. Zkonzultujte se svým veterinářem stupeň úzkostného chování vašeho psa a podle toho se rozhodněte. Vždy se ale doporučuje nejdříve zkusit přirozené terapie, jako je například uklidňující žvýkání. U psů s mírnou fobií se zdá, že fungují celkem dobře. Melatonin je přirozený hormon, který pomáhá řešit mnohá onemocnění, včetně nespavosti. Je to přirozený způsob, jak se váš pes bude cítit unavený, a doufejme, že bouřku prospí anebo se úzkosti zbaví. Bachovy květové esence a levandulový olej jsou také vhodnou alternativou, kterou můžete vyzkoušet. Zeptejte se svého veterinárního lékaře na vhodné dávkování včas, ještě předtím, než vypuknou letní bouřky naplno.

Nejlepší je, když váš pes bouřku prospí

Vyzkoušejte odbornou pomoc

Pokud je fobie vašeho psa velmi silná, možná byste měli s veterinářem probrat to, zda by neměl váš pes brát léky, které jsou na předpis. Ačkoli možná patříte k většině majitelů psů, která toto řešení považuje za nejméně uspokojivou možnost, přesto ji zvažte. Váš pes možná trpí při bouřce víc, než se vám může zdát. Můžete také požádat o pomoc profesionálního trenéra anebo behavioristu, který vám může nabídnout konkrétní možnosti řešení fobie vašeho psa. Každý pes reaguje na různé způsoby léčby odlišně, takže to bude chtít vyzkoušet, která metoda zabere právě na toho vašeho mazlíčka.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply