Border kolie – všestranný ovčácký pes

1

Shánění ovcí, této činnosti se podřizovaly veškeré fyzické a duševní vlastnosti border kolií. Nejvíce se osvědčovaly v hornaté a kopcovité krajině na hranicích mezi Anglií, Skotskem a Walesem, odtud pochází jejich označení Border = hranice. Dnes jsou však stále více domácími mazlíčky, jejichž stádní instinkt je třeba umět zvládat již od útlého věku. Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které je v současnosti využíváno jako asistenční pes, ale také se uplatňuje ve všech psích sportovních disciplínách.

Z historie ovčáckého plemene

První dochované zmínky konkrétně o plemenu Border kolie pochází z roku 1570. Doktor John Caius popisuje práci border kolie a její schopnosti na povel přihnat ovce. To bylo první pojednání, které o tomto plemeni vzniklo. Více zpráv o border koliích již bylo zaznamenáno okolo roku 1700, jako o psech oblíbených mezi skotskými pastýři. Praotcem border kolií je označován pes Old Hemp považovaný rovněž za předka border kolií současného vzhledu.

Pozitiva plemene Border kolie

Border kolie jsou psi mající silnou touhu pracovat. Jsou bystré a inteligentní a totéž vyjadřují i svým výrazem. Jedná se o všestranné plemeno s velkým temperamentem, které vyniká svou učenlivostí. Jsou vynikající pro práci s ovcemi, pro jejich nahánění. Dokážou skvěle využívat přirozené instinkty. Border kolie jsou schopny se dobře přizpůsobit většině pracovních partnerství.

Negativa plemene Border kolie

Při práci s ovcemi uplatňují svůj vztah predátora vůči kořisti, což se může projevovat, jsou-li chované jako domácí mazlíčci, honěním cyklistů, aut, dětí nebo běžců. Takový způsob chování je naprosto nežádoucí. Vysoká aktivita těchto psů může být považována za problém, je-li vlastníkem psa člověk s pohybovými obtížemi, nebo člověk pracovně velmi vytížený, jenž nemá dostatek času na aktivity prováděné se psem.

Typické znaky plemene

Typické znaky plemene

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Velká Británie
Hmotnost: 14 – 22 kg
Výška: 46 – 54 cm
Barva: černá, černo-bílá, červená, hnědá, trojbarevná, modře mramorovaná, blue merle, red merle, tricolor
Klasifikace dle FCI: ovčáci a honáčtí psi.
Postava: přední nohy rovné s dobrými kostmi, ocas má nízko s lehce zvednutou špičkou, zužující se čenich bez zašpičatění.
Srst: hustá poměrně drsná, avšak lesklá srst, na krku hustá hříva.
Povaha: inteligentní psi se silným instinktem k pronásledování škodné, skvělé pastýřské schopnosti, obratné a skvěle pohyblivé plemeno, při nedostatku vyžití destruktivní chování.

Zdravotní potíže plemene

Border kolie, tak jako jiná plemena, mají svůj balíček chorob a zdravotních obtíží, ke kterým jsou jako plemeno zvláště náchylné. Z kožních onemocnění je to sarkoptový svrab a demodikóza. Mnohé choroby jsou také dědičné, jako například anomálie oka kolie, či progresivní retinální atrofie. Mohou trpět epilepsií a zasáhnout je může rovněž torze žaludku. U BK se setkáváme také s dysplazií kyčlí vedoucí v pozdějším věku k artritidě. Někteří jedinci trpí OCD – osteochondritis dissicans způsobenou degenerací chrupavek v kloubech.

Proč bílá barva není žádoucí

Border kolie vídáme často v různých barvách srsti, v jejich kombinacích a také v poslední době ve velmi oblíbeném blue merle vzhledu. Barvy merle jsou různé odstíny modré s mramorovým efektem a s černým melírem. Občas se vyskytnou ale i celobílé kolie. Bílá barva však není podle standardu plemene žádoucí, neměla by dominovat. A proč vlastně? V povědomí chovatelů panuje názor, že pro ovce je bílý pes hůře viditelný. Tuto teorii však vyvracejí jednoznačně čuvači, bílí ovčáčtí psi, kteří se jako pracovní psi osvědčili již velmi dávno.

Štěně border kolie

Štěně border kolie

V čem dokážou vyniknout

Border kolie jsou natolik pracovití psi, že jsou schopni vykonávat takřka každou činnost a budou se snažit vám maximálně vyhovět. Abyste psa zbytečně nesužovali zahálkou a nečinností, vyberte pro něj některou z činností, které jsou pro ně ideální. Mohou provozovat záchranářství. Pro border kolii není prakticky rozdíl v tom, zda vyhledává ztracenou ovci v horách anebo hledá ztraceného člověka. V agility vám předvedou BK svou rychlost, schopnost ovládání a rovnováhu. Vynikají i v soutěžích poslušnosti předvedou, jak jsou na tom dobře se sportem a s potřebou přesné práce, kterou se díky svým schopnostem velmi rychle naučí. Ovládání, čilost a vynikající čich předvedou kolie při pracovních zkouškách. Dalším sportem, který se skvěle hodí pro toto plemeno je flyball. Ten podporuje a motivuje zároveň jejich silný stádní instinkt. Z border kolií mohou být i skvělí asistenční psi. Dělají společnost hluchým a tělesně postiženým lidem, za které provádějí určité činnosti. Zde se jejich iniciativa pokládá za klad.

V čem se naopak příliš neosvědčily

Snad jen jako vodící slepečtí psi se border kolie příliš neosvědčily. Byly k těmto úkolům sice využívány, ale jsou příliš iniciativní na to, aby je okolní ruchy nechávaly klidnými. To se však po slepeckých vodících psech vyžaduje naprosto důsledně. Proto se v tomto směru dává větší přednost klidnějším plemenům, která nejsou tak výrazně pracovně orientována.

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Border kolie pro sportovce, francouzský buldoček pro pohodáře | Profimoda.cz

Leave A Reply