Brazilská fila – lovec velké zvěře, honák krav a ztělesněná oddanost

1

Brazilské fily jsou do jisté míry považovány za vzácné plemeno, ovšem jejich obliba neustále vzrůstá. Jejich popularita v Brazílii vrcholila na počátku 80. let 20. století. Dnes je většina fil registrována mimo Brazílii. Fily jsou rození obranáři a mají přirozenou nedůvěru vůči cizincům. V nezkušených rukou člověka, který chce mít z fily pouze a jen domácího mazlíčka, se tyto její vlastnosti stávají poměrně nežádoucí. Ovšem zkušený chovatel ví, že z fily může vychovat obětavou, věrnou a oddanou příslušnici rodinné smečky, která bude v tomto směru nedostižná.

Z historie plemene

Obecně je zakořeněno, že brazilská fila má ve svých kořenech tři základní plemena, k nimž patří bladhaund – svatohubertský pes, dále mastif a dávný buldok. Svou mohutnost a velikost někdy až hrůzu nahánějící získala fila právě od dávných buldoků. Vlastnosti vynikajícího stopaře má zase od bladhaundů. Některé názory hovoří ještě o čtvrtém plemeni – file terceirense, pasteveckém psu, který byl dovezen portugalskými kolonizátory, a to z Azorských ostrovů. Od nich prý fily získaly charakteristické nošení ocasu na stranu. Ve 30. letech 20. století, v době velké popularity německých dog v Brazílii začalo křížení brazilské fily právě s německými dogami. Toto křížení však jen posílilo názor, že fily by mohly takového pokusy křížení s jinými plemeny spíše poškodit.

Původní zaměření plemene

V minulosti potřebovaly brazilské kolonie tvrdě pracující psy, kteří dokázali hlídat na plantážích cukrové třtiny otroky, dále lovce divočáků, jaguárů a velké zvěře. Rovněž na rančích byly fily úspěšnými ochránci stád a měly funkci honáků krav. Jakmile se začalo více obyvatelstva stěhovat do velkých měst, začaly fily sloužit i jako ochránci majetných lidí před lupiči, a tak se stali fily oblíbenými hlídacími psi Brazilců.

Typický znaky fily – ojeriza

Věrnost, oddanost, ale i nepřístupnost, nebo nedůvěra, to jsou typické znaky fily. Portugalské označení „ojeriza“ vyjadřuje zlou vůli vůči někomu, averzi až nenávist, a právě tyto vlastnosti bude vaše fila uplatňovat vůči všem, kteří nepatří k její rodině, ať už jsou to sousedé, vaši přátelé, nebo jejich děti. Znamená to, že ti, kdo se rozhodují pro pořízení brazilské fily, by měli v první řadě znát a vědět o tomto plemeni maximum. Musí vědět, že brazilská fila nebude tím, kdo bude svou láskou zahrnovat i vaše přátele, i kdyby byli těmi nejbližšími. Fily totiž nemají v lásce cizince. Pochopitelně se tento typický znak plemene dá tlumit správnou výchovou, dobrou a včasnou socializací, ovšem vždy je třeba mít na paměti, že ojeriza nikdy zcela nevymizí.

Pozitiva plemene

Hlavně v Brazílii jsou fily pověstné svou věrností. Právě zde vzniklo sousloví „věrný jako fila“. Oddanost fily vůči svému pánovi je zde opravdu pověstná. Svou rodinu si hlídá a velmi pečlivě chrání. Navzdory svému vzhledu mohutného psa disponuje fila velkou pohyblivostí a je velmi zdatná. Nepřekonatelná ve strážení majetku i osob.

Negativa plemene

Majitele brazilských fil pochopitelně nejvíce znepokojuje jejich útočnost. Nezvládnutá agresivita je vždy u každého psa tím největším problémem, zvláště pak, jedná-li se o psa mohutného Navíc spojí-li se s přirozenou nechutí vůči cizím lidem, jako je tomu u plemene brazilská fila, je to problém. Agresivita se u fil však nemusí projevovat jen vůči cizím lidem, ale je často obrácena i vůči jiným psům. Dále je nutné neustále psa utvrzovat o své dominanci ve smečce, jinak je fila schopna přebrat za vás panování! Mohou následovat i problémy se žvýkáním. Poprvé se s tím můžete setkat, když budete chtít psovi sebrat jeho oblíbený klacek, na jehož konci bude právě vaše ruka. U fily musíte vyžadovat, aby nežvýkala nic, a to ani klacky, brzy by si na to tak přivykla, že by mohla ve vaší domácnosti nebo na vaší zahradě rozžvýkat prakticky cokoli. Bohužel tím výčet negativních vlastností fil ještě zdaleka nekončí. Objevit se mohou problémy s hrabáním, vyskakováním, štěkáním, žebráním nebo i kradením potravy. A je na vás jako na majitelích, abyste zabránili vytí, skučení a dalším projevům, kterými může fila upozorňovat na to, že je doma dlouho a sama, opuštěná a zavřená bez kontaktu. Úzkost z osamění není u fil ničím výjimečným. Navíc počítejte s tím, že pes rozmazlovaný od malička bude neustále vyžadovat vaši pozornost, a tu může navíc i stupňovat, a to může být traumatizující jak pro vás, tak pro něj, když mu svou pozornost nebudete věnovat.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Brazílie
Hmotnost: pes minimálně 50 kg, fena minimálně 40 kg
Výška: pes 65 – 75 cm, fena 60 – 70 cm
Barva: Veškeré základní barvy vyjma bílé, myší šedi, grošované, skvrnité nebo černotříslové, žíhání buďto světlejší nebo tmavší.
Klasifikace podle FCI: sekce 2.1 – Molosové, dogovití psi
Postava: silný široký trup s hlubokým hrudníkem, hrudník je delší než břicho, celkově mohutná postava, u níž jsou lopatky posazeny níž než záď.
Srst: krátká, hustá a těsně přiléhající k tělu
Povaha: nebojácný pes, straní se cizích, oddaný vlastní rodině, neústupný a houževnatý.

Péče

Kromě dostatečné motivace, zábavy, případně i zaměstnání potřebuje váš pes neustálý kontakt s rodinou. Stejně tak, jako je tomu s jeho duševními potřebami, jsou zde nutné i fyzické úkoly, aktivita a kontakt s rodinou. V průběhu dne i v průběhu života se u každého psa mění spotřeba bílkovin. Více potravin s vyšším obsahem bílkovin je třeba psu dodávat, je-li ve stresu, má-li zvýšenou aktivitu anebo žije-li v náročnějším podnebí. Pokud si nejste jisti obsahem bílkovin ve stravě svého psa nebo jeho zvýšenou spotřebou, poraďte se o tom s veterinárním lékařem.

Nejčastější nemoci plemene

Brazilské fily často trpí na různé kožní nemoci, a to častěji, než na jiné skupiny chorob. Postihuje je lupus, čili tuberkulóza kůže, kterou řadíme mezi autoimunitní choroby. Není přenosná, ale ovlivňuje krev, kůži, ledviny a kosti a je nutné ji léčit kortizonem, prednizonem nebo dalšími kortikosteroidy. K častým problémům u psů velkých plemen patří neurogenní dermatitida. Stejně tak je tomu i u fily, která si způsobuje toto onemocnění častým olizování okrajových částí těla, zvláště pak nohy a tlapy. I v tomto případě se k léčbě využívají kortikosteroidy. V případě tohoto plemene se můžeme setkat i s alergií na potravu anebo s negativním vlivem alergenů v ovzduší, například na pyl. Psi však reagují na pylovou alergii jiným způsobem, než lidé, drbou se a vykusují se, stejně, jako je tomu v případě pokousání blechami. Filám se nevyhýbá ani dysplazie kyčelních kloubů nebo torze žaludku.

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Které psí plemeno se hodí k dětem? – VISITGUIDE.CZ

Leave A Reply