Britská modrá kočka

2

Přesto, že jsme kočky již dávno domestikovali, nikdy je nemůžeme vlastnit. Jsou ztělesněním nezkrotnosti, hrdosti a šarmu. Vztah koček a člověka je tu již po několik tisíciletí. Kočka, poněkud záhadný tvor, byl sice domestikován, ale svou důstojnost si plně zachoval. Škála plemen a jejich různých zabarvení je tak široká, že si každý chovatel může vybrat tu svou oblíbenou, a to nejen podle barvy, ale i podle povahy.

Z historie plemene

Snad nejoblíbenější a nejpočetnější ze všech barevných variet koček je britské modrá kočka. Dlouhé období byla právě ona jedinou u nás chovanou barevnou varietou. Pro britské modré kočky bylo dříve používáno označení kartouzské kočky. Kočka zvaná kartouzská pochází z Francie. Jedná se o velmi staré plemeno krátkosrsté modré kočky. Část těchto koček se dostala do Anglie, a tam se podílela na vzniku britské modré kočky. Právě díky tomuto křížení byly v 70. letech chovány britské kočky nejčastěji v modré barvě. Tyto kočky byly plně poplatné tehdejší době, která předepisovala světlé jednobarevné variety. Tím došlo k postupnému stírání rozdílů mezi kartouzskou kočkou a britskou modrou kočkou. Polovina 80. let s sebou přinesla módu barevných variet s bílou skvrnitostí. Až později se těšily velké oblibě britské variety mající dokonalou kresbu.

Základní typické znaky plemene

Britská modrá kočka

Britská modrá kočka

Britské modré kočky patří mezi skupinu koček s krátkou srstí, jež mají základní ředěnou barvu.
Velikost: středně velká až velká.
Hlava: kulatá a masivní. Lebka široká.
Nos: krátký, široký, rovný s lehkým prohnutím, bez stopu.
Brada: silná.
Uši: malé, na špičkách lehce zakulacené. Posazené daleko od sebe.
Oči: kulaté velké, široce otevřené, posazené daleko od sebe. Barva: jasná – zářivě měděná nebo tmavě oranžová.
Krk: krátký, silný, velmi dobře vyvinutý.
Tělo: svalnaté, s širokou hrudí, může být až zavalité. Hřbet a plece mohutné a silné.
Končetiny: silné krátké, tlapky pevné kulaté.
Ocas: silný, krátký, špička zakulacená.
Srst: hustá, krátká, není hladce přiléhavá, má jemnou texturu.
Podsada: dobře vyvinutá.
Barva – povolené variety
U srsti je povolená modrá barva ve všech jejích odstínech. Přednost se dává světlým odstínům. Po celé délce chlupu je vyžadována jednotná barva. Nesmí mít náznaky kresby, stínování nebo narezlosti. Podsada musí být stejného odstínu modré. Koťata modrých britských koček se rodí se světle modrou srstí, která později poněkud tmavne. Je možný výskyt narezlého tónu anebo náznak tmavšího žíhání. Až v době pohlavní dospělosti, a to až po přesrstění se projeví výsledná modrá barva. Pro efektní světle modrou srst je třeba spářit rodiče, kteří mají oba světle modrou srst. Přítomnost recesivního alelického páru dd (dilute) způsobuje modrý odstín srsti. Recesivní alela d způsobuje shlukování pigmentových zrn v chlupu. To způsobí, že namísto černého zbarvení vznikne modrý odstín – maltézský.

Uznané barevné variety FIFe

FIFe (Evropská organizace chovatelů koček) uznává šest barevných variet v plných barvách: BRI n, a, b, c, d, e – britská černá, modrá, čokoládová, lilová, červená a krémová.

About Author

2 komentáře

  1. Pingback: Akú mačku do rodiny? - Mediade

  2. Pingback: Nejoblíbenější plemena koček – Vydáno.cz

Leave A Reply