Burmila – veselá inteligentní kočka, se kterou nudu rozhodně nezažijete

0

Touží-li vaše srdce po společenské kočce, která je navíc veselá a inteligentní, vyberte si burmillu. Jsou tím typem koček, se kterými se nebudete nudit, a navíc vypadají velice atraktivně. Jejich hebký kožíšek v odstínu polární liška a výrazné zelené oči jsou pro ně tím nejcharakterističtějším znakem. Patří k jedněm z posledních uznaných koček krátkosrstých plemen.

Jak přišly ke svému jménu

Název plemene Burmilla vznikl seskupením dvou názvů plemen, které byly těmi, z nichž burmilly vznikly, a to BURMese a ChinchILLA – Barmská činčila. Někdy se mohou objevit i názvy burmila (s jedním „l“) nebo (fonetický přepis) barmila. Ovšem dá se říct, že názvosloví se ustálilo na variantě burmilla. Plemeno pochází z Velké Británie, tam vzniklo náhodným křížením v roce 1981.

Existuje 112 možných zbarvení burmill

Dá se konstatovat, že i pro odborníky může být přesné určení jednotlivých zbarvení nadmíru obtížné. Nově uznané a zatím velmi vzácné jsou zlaté burmilly. K nejznámějším řadíme stříbrné burmilly s černým stínováním. Další barevná forma je modrostříbrná. Velice něžně vypadají červené a stříbřitě krémové. Velmi atraktivní pro chovatele jsou želvovinové typy.

 

Burmilla

Burmilla

Povahové vlastnosti burmill

S burmillou se nikdy nebudete doma cítit sami. Pomohou vám takřka s každou domácí prací, která není příliš hlučná. Hluk je jejich nepřítelem. Mají velice příjemnou povahu. Budou s vámi váš život takřka sdílet. Snesou se i se psem v domácnosti. Někteří chovatelé dokonce tvrdí, že burmilla je pes, kterého není potřeba venčit. Tyhle kočky jako by měly smysl pro humor. Jsou elegantní, inteligentní, učenlivé, hravé a kontaktní. Rády se mazlí. Hravé zůstávají i v dospělosti. Nejsou však neodbytné a své pocity umí dát přímo najevo. Můžete si je s klidem pochovat na klíně a taky si s vámi rády polenoší v posteli. Jsou sebevědomé a přemýšlivé.

Pro koho je to vhodné plemeno

Burmilly jsou skvělé v tom, že skutečně umí dát najevo svou lásku a věrnost. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří to ocení. Hodí se pro lidi, kteří bývají častěji doma, než pryč, a kteří se jí chtějí a mohou věnovat. Burmilly mají v oblibě prostředí, které je klidné, tolerantní a snášenlivé. Burmilly nejsou zrovna líné, tiché a nenáročné, vyžadují od majitele i jistou vyšší hodnotu IQ, aby je dokázal zajímavým způsobem zabavit a náležitě se o ně postarat. Máte-li už vetší děti, chov burmill s nimi ve společné domácnosti nebude problém. K maličkým dětem ale nedoporučujeme pořizovat si koťátka.

About Author

Leave A Reply