Co by měl vědět každý chovatel rybiček?

1

Akvária se stávají běžnou součástí našich domovů. Akvarijní rybičky jsou nenáročná zvířata, která nám zpestřují domácnost. Pokud i vy patříte k chovatelům rybiček, určitě o nich víte první poslední. Máte dokonale zařízené akvárium, pravidelně jim vyměňujete vodu či čistíte jejich obydlí. Samozřejmě máte v akváriu i rostliny, bez nichž se ryby necítí jako doma. Jestliže nějakou informaci postrádáte, přinášíme vám krátký seznam toho, co by měl vědět každý chovatel akvarijních rybiček.

Aby seznam nebyl příliš dlouhý, vybrali jsme jen to nejdůležitější. Rady a tipy určitě ocení každý, kdo se pyšní bohatým a plným akváriem.

• Vhodné rostliny

Každá rybička potřebuje žít v příjemném prostředí. Akvárium proto vybavte vhodnými rostlinami. Rostliny jsou nejen místo úkrytu, ale taky je to místo, kde se rybičky třou. Rostliny koupíte v obchodech s akvaristikou, kde vám samozřejmě i poradí. My doporučujeme některé z Echinodurusů či Vallisneriu asiatovou.

• Šneci

Mnoho chovatelů rybiček trápí šneci. Jsou to nevítaní hosté, kterých je třeba se zbavit. Jestliže nevíte, jak se těchto nevítaných hostů zbavit, poradíme vám. Je hned několik možností. Jednou z možností je pravidelný sběr, ale je pochopitelné, že ne každý chovatel má na pravidelný sběr čas či náladu. Proto oceníte takzvané pasti na šneky, které běžně koupíte obchodech s akvaristikou. Pokud se šnekům chcete naprosto vyvarovat a nechcete je v budoucnu nijak řešit, pořiďte si takové rybičky, které se šneky živí.

• Osvětlení

Co se týče osvětlení, je třeba volit kvalitní osvětlení, které bude lahodit jak rybičkám, tak rostlinám. Obecně platí, že osvětlení by mělo mí příkon 50W na 100 litrů. S osvětlením vám pomohou v obchodech s akvaristikou, kde potřebné světlo zakoupíte. Jestliže moc dobře víte, jaké osvětlení chcete pořídit, můžete ho koupit i v prodejnách s elektronikou a elektrickými spotřebiči.

About Author

1 komentář

  1. Zdravím

    Jenom jedna věcná. V akvaristice se neraďte o výběru rostlin. Často vám prodají kytky neakvarijní, někdy dokonce pokojové. A tak to platí i rybami a technikou. Zkrátka pokud nevíte co chcete, tak vás vezmou prodavači na hůl. Takže je na vás vše si trochu nastudovat. 🙂

    Druhá věcná. Běžní šneci (okružáci, levatky, piskořky) jsou v akváriu užiteční. Rozkládají odumřelé živočichy a listy rostlin, žerou povlaky ze stěn a rostlin. Pomáhají tak akvárko uklízet. Navíc na šnecích jako prvních můžeme pozorovat, že se blíží nějaký malér. Jako první začnou totiž hromadně utíkat z akvária. Pokud se vám přemnožují, tak buď překrmujete nebo se o akvárium špatně staráte. 🙂

Leave A Reply