Catio aneb patio pro vaše kočky

0

Všechny kočky milují hry, zábavu a také příjemné lenošení na slunci. Rády se vydají ven honit ptáky, motýly anebo vyzkoušet jak měkkou trávu mají pod svými tlapkami. Ale pustit kočku jen tak ven může být velmi nebezpečné. Venku jí mohou hrozit různá nebezpečí od srážky s autem, přes kontakt s jedovatými rostlinami až po možné zatoulání se kočky. Skvělou možností, jak kočce umožnit pohyb venku a zároveň v bezpečí bezprostřední blízkosti domova, je postavit jí venkovní výběh, tedy takzvané catio.

Co znamená výraz catio

Slovní výraz „catio“ má svůj původ ve složenině dvou anglických slov cat = kočka a patio = otevřený prostor volně navazující na dům, často se nacházející mezi dvěma zahradními zdmi. A právě díky takovému moderně pojatému prostoru, kterým catio zcela jistě je, můžete vaší kočce nebo kočkám dopřát bezpečný pohyb ve venkovním prostoru. A to aniž byste museli mít svou kočku každou minutu na očích.

Catio v praxi

Jak ale takový prostor v praxi vypadá? Je to systém oplocení s těsně přiléhajícím vstupem z vašeho domu, který zajistí, že vaše kočka neunikne mimo jí speciálně vyhrazený prostor. Je to opravdu skvělý způsob, jak dát vaší kočce svobodu a zároveň ji nepustit za hranice vašeho dvorku, zahrady či pozemku.

Specifika různých řešení

Každý majitel zná svou kočku nejlépe, a tak jen on ví, jakou činností se jeho kočka/y baví nejraději. Podle toho může vybavit catio své kočce doslova na míru. A tak se v catiu může objevit například malá houpačka, škrabadlo, strom pro kočky, schůdky, boxy nebo pelíšky. Také prostory catia nejsou nijak striktně dané. Můžete je přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici, nebo popustit uzdu své fantazii a vytvořit pro svou kočku opravdu velkorysý prostor k proběhnutí i k lenošení či hrám s dalšími kočičími obyvateli domu.

Luxusně vybavené catio

Chcete-li svým kočkám dopřát opravdu luxusní výběh na čerstvém vzduchu, můžete jim do catia pořídit například houpací můstek, točité schodiště nebo speciální okenní police, aby viděly kočky na vás, když se budou pohybovat venku za oknem. Zbudovat jim můžete příjemné stínění, pokud zrovna nemilují slunce anebo milovnicím vody vytvořit v catiu rybníček třeba i s vodopádem. Vaše kočky si zaslouží pře jen to nejlepší!

Přenosné varianty

Catio může být ovšem realizováno i jako přenosné či pohyblivé. Takové se může skvěle hodit, berete-li svou kočku s sebou na dovolenou nebo na návštěvu k přátelům či rodině. Pokud si na konstrukci vyrobíte i speciální přenosku anebo obří kabelu, bude vše ve chvíli nachystáno ke složení a převozu.

Kde se můžete inspirovat

Jedním z webů, který se této problematice blíže věnuje je catioshowcase.com, catbitats.com, KittyWalk.com, Purrfectfence.com, nebo si můžete vyhledat podobné projekty pod názvem catio na stránkách Pinterestu.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply