Český fousek – lovecký hrubosrstý ohař s dispozicemi pro práci v poli i ve vodě

0

Své jméno čeští fousci získali podle typického „vousu“, který mají na bradě. Řadí se do skupiny kontinentálních ohařů. V Evropě patří k nejstarší rase hrubosrstých ohařů. Pod označením „canis bohemicus“ se objevovali již na dvoře krále Karla IV. Své chovatele si získávají především svou inteligencí, všestrannou upotřebitelností, loajalitou a přítulností k člověku.

Z historie plemene

Český fousek žije v našich zemích již několik století, a to je důvod, proč je jeho historie dosti rozsáhlá. Toto u nás původní plemeno bylo chováno již ve 14. století, za vlády císaře a krále Kala IV., který CF vlastnil k loveckým účelům. V období Jagellonců byli dováženi polským důstojnictvem tito psi ve velké míře i do Polska. Kromě písemných záznamů byli psi typu „canis bohemicus“ ztvárňováni i na malířských dílech. Obraz z roku 1520 s vyobrazeným psem – typickým českým fouskem je v majetku kláštera ve Vyšším Brodě. V Alšově galerii na Hluboké se můžeme setkat se zátiším s českým psem z roku 1700. Rok 1903 znamenal pro českého fouska velký úspěch. Titulu šampion dosáhl na světové výstavě ve Vídni pes z chovu pana Františka Hrubého. V oboru praktické myslivosti byli čeští fouskové nejpoužívanějším plemenem na území Čech a Moravy. Po vzniku ČSR se chovu českého fouska nejintenzivněji věnovali chovatelé němečtí. Druhá světová válka způsobila, že toto ryze české plemeno málem vyhynulo. Naštěstí poté došlo k cíleným a plánovitým chovům, které CF regenerovaly, a díky tomu se z malého počtu typických jedinců opět podařilo odchovat moderního českého fouska současnosti.

Pozitiva plemene

CF vycházejí s ostatními zvířaty bezproblémově, takže je vhodné chovat je ve smečce. Mají rádi i děti, se kterými vycházejí bezproblémově, jsou-li děti poučeny, jak se mají ke psům správně chovat. Péče o srst českých fousků není nijak náročná, postačí ji jednou za čas pročesat kartáčem a při větším ušpinění umýt kvalitním šamponem. I přes svou vrozenou ostrost na škodnou, jsou to psi snadno ovladatelní, a také přítulní k člověku. Vlastnosti českých fousků jsou jejich přednostmi a trvalými hodnotami. Ostrost na škodnou, snadná cvičitelnost a plná oddanost svému pánovi jsou u CF mimořádně vyvinuté. Jejich chuť do práce je příkladná, jejich exteriér je vyrovnaný a čichové schopnosti jsou mimořádné. To a ještě mnoho dalších kladných vlastností z nich činí úspěšné účastníky nejen v národních, ale i v celosvětových soutěžích a výstavách.

Negativa plemene

Psi plemene CF bezpodmínečně potřebují dobrou výchovu a výcvik, neboť bez nich by se mohli stát nezvladatelnými a až příliš dominantními. Zvláště psi – samci mívají tvrdou hlavu. Při vlastnictví loveckých psů, u nichž je podporován lovecký pud, je třeba si uvědomit, že mohou pronásledovat rychle se pohybující objekty, tedy běžce, cyklisty nebo zvěř.

 

Český fousek - varianta tmavý bělouš

Český fousek – varianta tmavý bělouš

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Česká republika
Výška: pes – 60 – 66 cm, fena – 58 – 62 cm.
Hmotnost: pes 28 – 34 kg, fena 22 – 28 kg.
Klasifikace podle FCI: ohaři
Barva: jsou možné 2 varianty, a to tmavý bělouš s hnědými plotnami anebo i bez nich a 2. varianta je hnědák s prokvetlými znaky na předhrudí a ve spodní části hrudních končetin. Hnědák může být i bez dalších znaků.
Srst: je trojího typu. Podsada je měkká a hustá, dlouhá cca 1,5 cm. Zabraňuje proniknutí vlhka k tělu psa. V průběhu léta takřka vylíná. Krycí srst je přiměřeně tvrdá, hrubá, dlouhá od 3 do 4 cm. K tělu psa dobře přiléhá. Pesíky jsou obzvlášť tvrdé a rovné, dlouhé od 5 do 7 cm. Srst je delší na obou končetinách a na zadní straně je delší, tvoří tzv. pero. Pesíky jsou výrazné hlavně na předhrudí, hřbetě, slabinách a plecích. U ocasu není povolen na spodní straně kartáč. Charakteristický vous je tvořen na spodní čelisti a pysku typickou delší a měkčí srstí.
Postava: středně silná, hruď a plec tvoří ladný lyrovitý tvar. Hrudník je oválný a úměrný ke stavbě těla. Mírně skloněná záď.
Povaha: bystrá, inteligentní, loajální, pracovitá, přizpůsobivá, přátelská k lidem i ostatním psům.

Zdravotní stav

Český fousek patří k poměrně zdravým plemenům. Z dědičných defektů se u CF může projevit lysivost. V současnosti je veden výzkum v USA, který má objasnit, zda bude v budoucnu dostačujícím opatřením pro chov fousků analýza DNA k posouzení variant genů způsobujících tento druh alopecie. V minulosti se lysivost objevovala nejčastěji na jaře anebo u fen kojících štěňata. Toto onemocnění se nevyskytuje výhradně u českého fouska, ale i u jiných plemen, například u kníračů, pudlů, bíglů, boxerů, některých teriérů i labradorů. Primárním patogenem je Staphylococcus aureus.

Pro koho se hodí

Vzhledem k tomu, že český fousek je pes, který miluje pohyb, hodí se zvlášť dobře ke sportovně založeným lidem. Tomuto plemeni vyhovují jako psovodi osoby, které mají respekt a přesto, že jsou dominantní, nejsou nervózní a chovají se nenásilně. CF je ideálním psem vhodným pro lov a myslivost.

Zajímavosti

Český fousek, ač je to české národní plemeno, není rozšířen jen v naší zemi a okolních sousedních státech. Poměrně dobře je znám a rozšířen i v USA, Německu, Francii, Kanadě, na Kypru, v Belgii, Rusku, ale také až na Nové Zélandu i v Jihoafrické republice, kde se jeho chovu začíná také dařit.

About Author

Leave A Reply