Chameleon jemenský patří mezi teraristy k nejoblíbenějším druhům chameleonů

0

Chamaeleo calypthratus (Chameleon jemenský) se vyskytuje na Arabském poloostrově. Samičky jsou vždy menší než samečkové. Je to velmi oblíbený druh mezi chovateli. Umění měnit barvy a přesná práce s dlouhým chápavým lepkavým jazykem z něj činí atraktivního tvora pro dlouhé pozorování. Patří k nejrozšířenějším druhům chameleonů chovaných v zajetí.

Pohlavní dimorfismus

V přírodě obývá suché oblasti, kde je minimum srážek. Konzumuje vodu kondenzovanou na listech. V křovinatých oblastech tráví většinu života nepozorován mezi větvemi dřevin. Díky proměnlivému zbarvení se mu to daří dokonale. Zbarvení chameleonů je zelené s hnědými, žlutými a modrými skvrnami. Samci mívají příčné žluté pásy s hnědým lemováním a se spoustou dalších skvrn. Kromě toho mají ještě na hlavě vysokou nápadnou přilbu. Samičky, pokud jsou gravidní, mají tmavozelené až hnědozelené zbarvení s nepřehlédnutelnými žlutými skvrnami na bocích.

Velikost terária

Chameleoni jsou silně teritoriální samotáři, kteří nesnesou žádnou konkurenci. Je tedy možné chovat v jednom teráriu pouze jednoho samce a s ním 1 až 3 samice. Pro takové množství jedinců musí být terárium dostatečně prostorné. Pro tři jedince se doporučují rozměry terária minimálně 70 x 80 x 50 cm. Mělo by obsahovat dostatečné množství větví a pokud možno i dekorovanou zadní stěnu.

Prostředí a vybavení terária

Chameleon jemenský pro svůj úspěšný chov potřebuje žít v takovém prostředí, které odpovídá přirozeným podmínkám jeho původního výskytu. Je tedy nutné zajistit mu dostatek tekutin, odpovídající vlhkost prostředí, terárium denně mlžit a v neposlední řadě ho vybavit vším potřebným. Za potravu slouží chameleonům široká škála hmyzu. Můžeme jim zpestřit jídelníček ovocem nebo zeleným krmením. V teráriu udržujeme teplotu 28 – 30°C.

Podmínky chovu

Po napáření snáší samička dle velikosti 20 až 70 vajíček. Ty zahrabe hluboko do vlhkého písku nebo naklade pod vložený kámen. Hrabající samici je vhodnější přelovit do kbelíku s pískem. Snůška tam bude do rána zahrabaná. Inkubace trvá poměrně dlouho, a to až 6 měsíců. Čerstvě narozená mláďata potřebují dostatek vápníku a vitamínů. Je nutné jim dostatečně přisvěcet. Zatímco mláďata krmíme denně, dospělé jedince jen 2 x týdně.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply