Choulostivý ocas ještěrek. Proč ho ztrácí?

0

Když se procházíte s dětmi po lese, největším zážitkem není houba, na kterou se narazí, ale ještěrka bez ocasu. Ještěrky patří k drobným tvorům, které v dětství chytáme do rukou a hrajeme si s nimi. Mnohdy se však stane, že nerazíme na ještěrku bez ocasu, což nás, jako malé děti, velice fascinovalo. V současné době jsme však velcí a je načase vědět, jak to s těmi ocasy ještěrek vlastně je.  

Je skutečně mnoho ještěrek, které mají tuto schopnost – schopnost utrhnout či odtrhnout si svůj vlastní ocas, když jsou za něj chyceny. Ve světě ještěrek se jedná o jakousi oběť, za svou svobodu, kterou se odpoutá pozornost nepřítele.  

Ve zkratce je tedy možné říct, že ještěrky svůj ocas obětují, aby unikly ze spárů útočníka. Ovšem to není jediný způsob, jak ještěrky utečou svým nepřátelům z rukou.  

Ocas mizí během útěku, jen málokdy při chycení 

Ztráta ocasu je tedy jakousi obětí za ještěrčí život. Je však zajímavé, že ještěrka ztrácí svůj ocas v případě, že je za něj chycena nebo teprve až při útěku, aby takto odpoutala na chvilku svého nepřítele a mohla mu tak během několika málo vteřin utéct. Pokud ji však chytne útočník za tělo, nikoli za ocas, ocas neztratí. Ocas se tedy neztrácí díky instinktu, ale spíše ve chvíli, kdy mozek zavelí.  

Pokud uvidíte ještěrku s utrženým ocasem, nemusíte se o ni bát. Ještěrkám totiž ztracený ocas dorůstá, a to naprosto stejný, jaký odhodila. Ocas nikdy neskrývá kosti, ale jen chrupavku.  

Mizí ocas, mizí ještěrky 

To, proč ještěrky ztrácí svůj ocas, jsme si již řekli. Je však více možností, jak se ještěrka může dostat ze spárů svého útočníka. Například se v případě ohrožení zbarvuje, tudíž splyne s okolím. Velice zajímavé jsou také její dvě schopnosti, a sice rychle strnout nebo naopak rychlostí blesku zmizet, aniž by to útočník stihl zaregistrovat.  

About Author

Leave A Reply