Chov pirani není med. Jaké druhy se chovají nejčastěji?

0

Mnoho lidí si myslí, že chov akvarijních rybiček je med. Jenže med je to jenom v tom případě, pokud si pořídíte méně náročné druhy, k nimž se řadí například neonky. Jestliže však sáhnete po náročnějších druzích, jako jsou například piraně nebo murény, chov rybiček se už ani zdaleka nebude zdát tak snadný.

Existují dvě skupiny chovatelů rybiček. Jedni jsou ti, kteří mají rybičky jenom jako kulisu v obývacím pokoji. Jsou to tedy ti, kteří si kupují co nejméně náročné rybičky, kterým věnují svou pozornost. Do druhé skupiny spadají lidé, kteří chtějí bořit mýty, kteří se pokoušejí o rozmnožování i takových ryb, na které obvykle nenarazíme ani v zoologických zahradách.

Právě druhá skupina chovatelů se velice často snaží chovat například piraně. Není to však žádný med, piraně jsou obtížné a poměrně nebezpečné ryby, na které si netrumfne jen tak někdo. Pokud si však právě vy na tento druh rybiček trumfnete, poradíme vám, jaké druhy stojí za pořízení.

• Piraňa obecná

Asi nejznámějším druhem pirani je piraňa obecná. Jedná se o poměrně velkou rybu, která se dožívá až sedmi let. Je to hejnová rybička, což znamená, že si při nákupu musíte pořídit minimálně čtyři kusy. Pamatujte však na to, že čím víc rybiček si koupíte, tím větší akvárium budete potřebovat.

Obvykle si chovatelé pořizují čtyři až šest piraň do akvária o velikosti 400 litrů. Nemusíme říkat, že pirani jsou masožravci, kteří nejraději jedí rybí či hovězí maso. Spokojí se však i s menšími živými tvory, jako jsou ryby nebo žížaly.

• Piraňa rostlinožravá

Mezi nejméně náročné druhy pirani patří piraňa rostlinožravá. Opět si musíte koupit minimálně čtyři kusy této rybičky. Co vás potěší, tak je to, že se dožívají poměrně vysokého věku, tudíž počáteční investice nebude marná. Tento druh pirani sní takřka všechno. Nejčastěji konzumuje zelené krmivo, ale nepohrdne ani rybím masem či plody ovoce.

U tohoto druhu pirani jen málokdy poznáte, jestli se jedná o samičku nebo samečka.

About Author

Leave A Reply