Chováme oblovky: Není s nimi nuda a jsou nenáročné

0

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte domácího mazlíčka? Nepořizujte si pejska nebo kočku, tu mají doma všichni. Raději zvolte něco jedinečného, jako jsou například pavouci, hadi nebo oblovky. Pokud se pavouků bojíte a hadů se štítíte, je načase sáhnout po oblovkách. Otázkou je, co to vlastně oblovky jsou. Přece jenom jejich odborné pojmenování neprozrazuje, jak vypadají či kde se chovají.  

Oblovky jsou unikátní šneci, kteří mají nádhernou ulitu. Nejedná se však o šneky, které potkáváte denně na polích a zahradách, jsou to obří šneci, kteří pochází z pralesů. Právě svou velikostí (a také svými nádhernými, takřka dech beroucími ulitami) jsou ojedinělí, zvláštní a oblíbení.  

Mnozí lidé si myslí, že s takovými domácími mazlíčky musí být nuda. Jenže to je jen mylná domněnka, kterou prokoukli zejména současní majitelé obřích pralesních šneků.  

Jak a čím je krmit? 

Nyní však přistupme k samotnému chovu. Oblovky nejsou náročné, spokojí se takřka s jakoukoliv stravou. Mnohé však mohou vykazovat známky vybíravosti. Pokud bychom měli vypíchnout potraviny, které jedí všechny oblovky (i ty vybíravé), zmínili bychom okurku, salát, čínské zelí nebo vařená vejce. Co se týče zmiňovaných salátů, nejvíce si pošmáknou na ledovém.  

Jaké terárium volit? 

Oblovky se chovají v teráriu, nikoliv v akváriu s rybičkami, jak se mnozí lidé domnívají. Velikost jejich terária by měla být úměrná jejich velikosti. Musí se v nich pohodlně pohybovat. Substrát by měl být vysoký, oblovky se v něm budou hrabal. Mezi osvědčené substráty patří například lignocel, jehož vrstva by měla být tlustá nejméně deset centimetrů.  

Co se týče teploty v teráriu, zachovávejte teplotu na minimálně dvaadvaceti stupních Celsia. Když je v jejich teráriu zima, zalezou do substrátu a svým majitelům se neukazují. Vlhkost vzduchu se doporučuje na sedmdesáti procentech.  

About Author

Leave A Reply