Chováte suchozemskou želvu? Víme, jak se starat o její krunýř

0

Mít domácího mazlíčka v podobě suchozemské želvy už není žádné překvapení. Suchozemské želvy jsou v současné době poměrně hojně chovaná zvířata, která milují zejména děti, ale také ti, kteří nechtějí mazlíčky venčit nebo jim věnovat velkou míru pozornosti. Suchozemské želvy sice nepatří mezi nenáročné druhy, ale za to slibují přátelství na celý život. Majitelé by měli největší pozornost věnovat jejímu krunýři, o který je potřeba se starat se vší úctou.  

Bohužel najdou se majitelé suchozemských želv, kteří se domnívají, že krunýř suchozemských želv je naprosto bezúdržbový. To je však mylná domněnka, na kterou posléze doplatí. Krunýř suchozemské želvy je jedním z indikátorů zdravého stavu želvičky, zároveň je vizitkou majitele, protože se na něm projevuje zanedbávání či náležitá péče.  

Každý majitel suchozemské želvy by měl mít stále na paměti, že ať už se bude o krunýř želvy starat jakkoliv skvěle, bude se měnit v průběhu let. Vzhled krunýře se totiž odvíjí od věku suchozemské želvy. Obecně lze říct, že krunýř suchozemské želvy s přibývajícím věkem tmavne.  

Je nutné suchozemskou želvu koupat 

I když se může zdát, že suchozemská želva nemá ráda vodu, je nutné ji do vody jednou za čas ponořit, a to konkrétně při koupání. Jenom tak zůstane krunýř čistý a bez nečistot. Suchozemské želvy se koupou jednou týdně, a to ve vlažné vodě. Voda nesmí být ani moc horká, ani moc studená, želvy se mohou vody leknout. Po koupeli se do želvích krunýřů vmasíruje jedlý olej, který krunýř rozjasní (vmasírování oleje však není podmínkou).  

Když želvu chováte venku 

Je však rozdíl v koupání želvy chované doma a želvy chované ve venkovních výbězích. Zatímco se želvy chované doma koupou jedenkrát do týdne během celého roku, suchozemské želvy chované v zahradních výbězích se koupou jenom v teplých dnech, kdy teplota dosahuje minimálně pětadvaceti stupňů Celsia.  

About Author

Leave A Reply