Chrti jsou považováni za jedno z nejuvolněnějších plemen vůbec

3

Nádherní, hbití a elegantní psi loveckého plemene. Honiči, jejichž úkolem bylo pronásledovat zvěř vysokou rychlostí a lehkým krokem. Jako sprinteři musí mít pochopitelně dlouhé nohy a lehké tělo s pevným svalstvem. Pro vyvinutí vysoké rychlosti je nutné, aby jejich tělo mělo aerodynamický tvar a naprosto nezbytné je dokonalé zdraví jejich štíhlých nohou. V těle chrtů se snoubí síla, elegance a kvalita. Chrt obecně se dá nazvat prototypem ideálního honiče. Honiči toho mají mnoho společného. Většina zemí je řadí do skupiny FCI skupina 10. Mnozí z honičů jsou právě chrti. Tak trochu v rozporu s tvrzením, že chrti jsou honiči a závodní psi, je další tvrzení, že chrti jsou typičtí lenoši, takřka klasičtí gaučáci, kteří se opravdu s velkou chutí dokážou celé hodiny jen tak povalovat na pohovce, nebo ve svém prostorném pelíšku.

Různé typy chrtů

Afghánský chrt, Anglický chrt, Faraonský chrt, Kirgizský chrt, Kanárský podengo, Maďarský chrt, Portugalský podengo, Ibizský chrt, Sicilský chrt, Středoasijský chrt zvaný Tazy, Jelení pes, Khalag, Perský chrt zvaný Saluki, Arabský chrt zvaný Sloughi, Španělský galgo, Barzoj, Azavažský chrt, Polský chrt, Irský vlkodav, Hortaja, Italský chrtík a Vipet.

Saluki – perský chrt známý jako gazelí pes

Z historie plemene

Chrti jsou v literatuře popisováni po celá staletí. Jejich původ je zasazen do oblasti Středního východu. V literatuře i umění můžeme pozorovat již tisíce let staré důkazy toho, že tito honiči, lovečtí psi tu byli již hodně dávno. Čistá plemena těchto psů, tak, jak je známe v současnosti, se však vyvinula až v polovině 19. století. Svá konkrétní zařazení do standardů plemen začali chrti získávat až se vznikem psích klubů.

Pozitiva plemene

Chrti jsou láskyplná zvířata, která umějí již velmi záhy dát důvěru svému člověku. Většina chrtů, jimž skončila doba aktivního závodění, je velmi dobře schopná přizpůsobit se novému domovu, do něhož se obvykle později dostávají. V mnoha zemích v zahraničí dochází k adopcím chrtů pro domovy důchodců. Tam se ze psů stávají chrtí pečovatelé. Tak nacházejí skvělé uplatnění chrti, kteří již nemohou závodit a poskytují zároveň starším a nemocným lidem v takovýchto zařízeních útěchu, lásku a pozornost.

Negativa plemene

Chrti jsou psi velmi citliví na povětrnostní podmínky. Malé množství srsti je neochrání ani před velkými mrazy, ani před vedrem. V letních vedrech je dobré mít připravená vědra studené vody na vtírání do srsti nebo na polití. Dalším způsobem v mnohém dokonalejším, jak ochladit ve vedrech svého chrta je nechat ho brouzdat ve studené vodě. V zimním období je naopak důležité chrta proti chladu a mrazu chránit vhodným oblečkem. S postupujícím věkem chrta je dobré poněkud poupravit jeho stravu. Psi by měli mít neustále doma i mimo domov na krku obojek. Zvláště v novém domově je třeba, aby byla dobře umožněná jeho identifikace, kdyby například z neopatrnosti zůstaly otevřené dveře a pes se vydal mimo dům. Pozor na jedno: někteří chrti mají ve zvyku při zatažení za obojek se vzepřít a při stáhnutí se dozadu vyprostit se z obojku. Spolužití s ostatními zvířaty v domácnosti je třeba chrty nejdříve naučit.

Pro koho jsou chrti vhodní

Chrti nemusí být nutně jen lovečtí psi, honiči, závodní psi, či vrcholoví sportovci, nebo výstavní zvířata. Mohou to být „jen“ domácí mazlíčkové anebo společníci, ale často s velkým úspěchem zvládají i práci terapeutických psů. Každý majitel psa, a chrta zvlášť, by se měl učit porozumět každé nuanci chování svého psa. Je třeba naučit se rozlišovat výrazy, vyceněné zuby, úsměv psa, úklony, podupávání předníma nohama, olizování, čichání, zívání, vyluzování zvuků, štěkot, který u chrtů není obvyklý. Ač chrt může na prvý pohled působit jako terapeutický pes nezvykle, je tomu přesně naopak. Výška jeho postavy je tak akorát k výšce lůžka anebo kolečkového křesla. Navíc oduševnělost tohoto plemene touží po náklonnosti, a není právě obvyklé, že by některá jiná plemena pociťovala takovou spřízněnost s trpícími, jako je tomu u chrtů. Klid, trpělivost, absence štěkotu, to vše nahrává tomu, aby z chrtů byli skvělí terapeutičtí psi.

Závodní chrti trpí často mnoha kloubními obtížemi

Zdravotní problémy chrtů

Jiné zdravotní problémy se objevují u chrtů závodních a jiné u chrtů chovaných jinak, než pro závodění. Psi závodníci trpívají na bolesti hřbetu, bývá to u nich zcela běžný problém. Příčinou je pravděpodobně opotřebování meziobratlových prostorů a tlak na svaly a nervy. Stresem, hladověním, nebo vypětím při závodech může u chrtů vypuknout azoturie. U chrtů může způsobit kritickou formu spastických křečí, která v některých případech končí i smrtí. V současnosti se tento zdravotní problém označuje jako syndrom akutní metabolické acidózy nebo také rhabdomyolýza vznikající z nadměrné fyzické zátěže. Natažení šlach, kuří oka, jack (krevní výron v okolí hlezna na zadních nohách), lumbosakrální záněty po těžkých pádech při závodech, artritida kloubů, natažené šlachy, onemocnění drápových lůžek, přetržení Achilovy šlachy, to všechno jsou zdravotní problémy, které mohou ohrozit závodní chrty. Psi mohou také onemocnět z přetrénování.
U chrtů chovaných k jiným než závodním účelům se mohou vyskytnout nejrůznější formy alergií, dále anémie, astma nebo artritida, cysty, diabetes, infekce různých druhů, ekzémy, epilepsie, zubní kámen, kryptorchismus, línání, lupy, močové kameny, oční zákal, ledvinová onemocnění, onemocnění slinivky, štítné žlázy, nebo tetanus. Ovšem stejná onemocnění a zdravotní problémy mohou postihnout v podstatě i kterékoli jiné psí plemeno.

About Author

3 komentáře

 1. Pingback: 4 tlapky, aktivní pohyb a spokojenější rodina. Jak vybrat správně? | Jsem Štíhlá

 2. Sirriana on

  Dobry den.

  Clanek je hezky napsany a opravdu ocenuji praci autora.
  Obavam se vsak, ze spise nez chrty obecne popisujete jedno z novejsich plemen mezi chrty a to anglickeho chrta- greyhound.
  Puvodni a nejstarsi plemena chrtu jsou maratoni bezci a ne sprinteri. Stihaji zver na obrovske vzdalenosti a spolehaji se na vlastni usudek, z cehoz plyne jejich nezavisla povaha.
  Orientalni plemena chrtu velmi dobre snaseji vysoke teploty. A polivat psa studenou vodou muze vesk k soku i umrti. Smi se chladit pouze zespodu, tudiz brouzdani ve vode je skvele doporuceni.

  Chrt je vzdy a zakazde okolnosti hlavne LOVEC. A kazdy kdo si ho kdy planuje poridit, tak o nem musi uvazovat.
  Snad Vam moje vycerpavajici odpoved k necemu bude.
  Dekuji za prijemny clanek.

 3. Oceňuji nadšení autora, odvažuji se však hádat, že chrta nevlastní. Na mou saluku to sedí tak na 15%, a to jestli vůbec. Je těžké generalizovat. Vlastníci podenců a faraonských psů by vám dali – podenco je řazen mezi primitivní plemena a jeho povaha i použití se od chrtů liší. Nelze je házet do jednoho pytle.

Leave A Reply