Čichavci líbající jsou pro akvárium užiteční

0

Chcete-li mít v akváriu užitečné rybky, které vás navíc budou bavit, vsaďte na čichavce líbající (Helostoma temminckii). Jejich vzájemné líbání není známkou náklonnosti jednoho jedince ke druhému, ale zajímavý způsob zkoušení síly protivníka anebo součást rituálu dvoření. V akváriích jsou velmi užiteční, neboť rádi obírají řasy z listů vodních rostlin.

Čichavce líbající řadíme k labyrintkám

Do této skupiny zahrnujeme ryby podřádu Anabantoidei, tedy labyrintní (lezounovité). Tyto ryby jsou nejznámější tím, že dokážou dýchat atmosferický kyslík. Jsou toho schopny díky orgánu zvanému labyrint (původ jejich českého názvu). Ten je umístěn v žeberní dutině po obou stranách hlavy přímo nad žábrami. Ryby tak mohou dýchat i nad hladinou, vdechnutý kyslík putuje do dvou komor obsahujících zvrásněnou houbovitou sliznici, kudy vniká kyslík přímo do vlásečnic.

Čím se čichavci živí

Nejvíce se jim zavděčíme planktonem, ale vzhledem k tomu, že ho v akváriu nebývá mnoho, pouští se i do obírání řas z listů vodních rostlin, které přitom dokážou neokusovat a ušetřit poškození. Tím jsou pro akvária čichavci velmi přínosní. Ovšem ani tak se nemusí cítit nasyceni, a tak jim nabízíme i jinou živou potravu drobného charakteru anebo vločkovanou stravu.

Existují 2 barevné formy čichavců

Divoká, čili původní forma čichavce líbajícího je zelené barvy, zatímco růžová forma je akvarijní. Takto lze spolehlivě odlišit chovanou formu od formy volně žijící, ovšem odlišit samce od samičky je již mnohem složitější. Jediné, čeho se můžeme držet je to, že samice bývají kulatější a jejich řitní ploutev je zaoblená. Akvarijní forma dorůstá v nádrži docela velké velikosti, až okolo 10 či 15 cm. Je tedy dobré počítat pro ně s dostatkem místa. Navíc jeden pár je schopen vyprodukovat až 10 tisíc jiker, takže i při množení v akváriu to bude s místem docela obtížné.

Jsou to přizpůsobivé ryby

Čichavci líbající jsou velmi přizpůsobiví, snesou různé složení vody a navíc nejsou ani svárliví, což je činí dobrými společníky pro další druhy akvarijních rybek stejné velikosti. Co se teploty týče, dávají přednost vodě teplé 26 – 28°C.

Ve své domovině se vysazují uměle, aby následně sloužily jako potrava pro další živočichy.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply