Čim krmit fretku?

1

Máte doma fretku a přemýšlíte nad tím, čím a jak ji krmit, aby byla zdravá a krásná? Víte vůbec, jaké krmivo fretka může a co je pro ni špatné?

Velmi důležité je uvědomit si, jak fretka žije a jak má uspořádaný trávicí trakt. Povahu má fretka někde mezi psí a kočičí povahou, ale krmení je úplně jiné.

Obecně můžeme fretce dávat granule, konzervy, syrové maso nebo můžeme aplikovat metodu BARF.

Strava naprosto nevhodná!

Rozhodně si nepořizujte fretku, pokud patříte mezi příznivce vegetariánské a veganské stravy a hodláte tento životní styl aplikovat i vaším mazlíčkům! Fretka neumí moc dobře trávit rostlinné bílkoviny a vlákniny. Proto také není vhodné dávat fretkám pečivo či piškoty.

Zbytky od stolu a různé lidské pochutiny nepatří psům, kočkám ani fretkám – mohou způsobit nejen obezitu, ale také mohou působit problémy se zuby nebo mohou poškodit ledviny.

Kosti fretce dát můžete, ale nevařte je! Vařená kost má ostré úlomky a může poranit střeva.

Pokud se rozhodnete krmit metodou BARF a zařadíte do fretčího jídelníčku ryby, mějte na paměti, že rybí maso /hlavně kapří/ obsahuje enzym, který inaktivuje vitamín B1 a u fretek se pak mohou objevit příznaky avitaminózy – poškození svalů, nechutenství, poruchy nervové soustavy atd.

Analytické složení kvalitní potravy

Bílkoviny

V největším množství a nejideálnější jsou pro fretku živočišné bílkoviny. V potravě mláďat by měla být kolem 40 %, dospělci potřebují asi 35 %. Potřeba bílkovin se snižuje u starších a nemocných jedinců.

Tuky

U mláďat mohou tuky tvořit až 25 % krmné dávky, dospělcům postačí kolem 18 % krmné dávky tuků. Starší a nemocní jedinci mají potřebu tuků, stejně jako bílkovin, sníženou.

Vláknina

Ideální obsah je kolem 2 % v krmné dávce. Některé literární zdroje udávají, že může mít i

3 %, ale rozhodně ne více!

Voda

Přístup k čerstvé pitné vodě je standard. Fretka je schopna vypít za den kolem 80 ml a v teplých letních dnech může spotřeba vody vzrůst.

Čím tedy krmit?

Můžete používat granule – na trhu jsou k dostání granule speciálně pro fretky např. Totally Ferret acitve formula, Totally Ferret senior formula,… Analytické složky těchto granulí jsou velmi dobře vybalancované. Krmení granulovanou stravou je pohodlné, granule se snadno skladují a není to ekonomicky náročné. Průměrná fretka spotřebuje zhruba 1 kg granulí za měsíc. Nemusíte nutně kupovat granule pro fretku, stačí koupit kvalitní kočičí granule, které budou analyticky odpovídat potřebám fretky.

Konzervy a kapsičky jsou také dobrý způsob krmení, akorát dávejte pozor na to, aby nebyl velký obsah obilovin, solí a konzervantů.

BARF  dieta – krmení syrovým masem a kostmi, případné použití doplňků stravy, je pro fretku asi nejpřirozenější způsob. Ovšem tato metoda je náročnější na hygienické požadavky – musíme brát v potaz, že v mase se mohou objevovat paraziti, kteří by mohli způsobit zdravotní potíže. Do značné míry je to finančně náročnější a náročnější je i skladování masa a vybalancování krmné dávky.

Pokud fretce chcete dopřát nějaký pamlsek, můžete použít např. sušené maso.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

Leave A Reply