Čivava – malý neposeda, se kterým zažijete spoustu legrace

0

I když jsou čivavy malé svým vzrůstem, jsou obrovské svou osobností, a tak se chovateli rozhodně nevyplatí podcenit tyto mimořádně chytré a dobře vnímavé rodinné společníky. Jsou to psi se vším všudy, kteří chtějí svou dávku pozornosti od majitele, laskavé zacházení a také porci mazlení.

Z historie plemene

Mnohé legendy a teorie stojí u zrodu původu tohoto plemene. Některé prameny tvrdí, že se jedná o prastaré mexické plemeno, nejmenšího psa světa, který žil původně volně a zahrabával se do děr, či nor, avšak v dalším období prošel úspěšnou fází domestikace a stal se tak jedním z nejoblíbenějších psí mazlíčků všech dob. Některé báchorky dokonce zmiňují možnost vzniku tohoto miniaturního plemene křížením veverek a psounů. Ať už je to jakkoli, je jisté, že se toto plemeno začalo po světě šířit z Mexika, kde se španělsky označovalo jako „Chihuahueño“. Území severního Mexika vlastnili v období od 9. do 13. století bojovní Toltékové, a právě potomci jejich psů se pak pod pozdější nadvládou Aztéků stali plemenem vyhrazeným pro místní nejvyšší vrstvy. Pro Aztéky měli jejich psi velký náboženský význam, a tak prý mívali dokonce i své vlastní otroky, kteří měli na starosti jejich celkové blaho. Do ČR se první čivava dostala z USA, a to v roce 1972. Od té doby zde její obliba jen a jen roste.

Pozitiva plemene

Ačkoli jsou čivavy miniaturní plemeno, nechybí jim nic z typických znaků charakteristických pro všechny další typy psů. Jsou to psi s výborně vyvinutým čichem, nabití energií. Hodí se trénovat například v socializačních kurzech, nebo při některém sportu. Jsou to velké požitkářky. Čivavy dokážou být citlivé a přítulné, ale také veselé a mazané. Čivavy rychle chápou, a tak se i velmi snadno učí. Chtějí se zavděčit a být svým lidem dobrými společníky.

Čivava - citlivý a přítulný pes

Čivava – citlivý a přítulný pes

Negativa plemene

Různé rozdíly v chování a v povaze se mohou vyskytnout také u různých druhů čivav. Říká se, že krátkosrsté čivavy se dokážou mnohem lépe prosadit, než jejich dlouhosrsté sestry. Čivavy musí být u všeho, chtějí se bavit, zkoumat a jsou velmi zvědavé. Někteří psi mohou vyžadovat pozornost od návštěv až příliš usilovně. Pochopitelně intenzita se projevuje nejen podle dané osobnosti toho kterého psa, ale také v závislosti na výchově. Často štěkají na jiné psy, projevuje se tak jejich sklon k velikášství.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Mexiko
Hmotnost: 1,5 – 3 kg
Výška: 15 – 23 cm
Barva: pestrá skupina různých barev a kreseb, podle standardu jsou povoleny všechny barvy a jejich odstíny v různých kombinacích s výjimkou merle zbarvení.
Klasifikace dle FCI: skupina 9 – společenští a doprovodní psi
Postava: kompaktní malé tělo se zakulacenou hlavičkou, dobře osvalené nohy, rovná záda.
Srst dva typy srsti: krátkosrstá a dlouhosrstá čivava
Povaha: pokud tyto psy nebudete rozmazlovat a dělat z nich hračky, vyrostou vám z nich zdravá a sebevědomá zvířata, která umí poslouchat.

Péče o čivavu

Fenky začínají hárat okolo věku 6 – 12 měsíců. U většiny čivav bylo vysledováno 1. hárání kolem 8. měsíce věku. Většina samců pohlavně dospívá v období mezi 6 – 8 měsícem. Bohužel při březosti feny se může přihodit, že se dostanou do její dělohy bakterie, které způsobí akutní zánět dělohy, takzvanou pyometru. V takovém případě je vždy nutní zahájit co nejdříve léčbu.

Zbarvení čivav je velmi různorodé

Zbarvení čivav je velmi různorodé

Dispozice k nemocem

Čivavy patří k současnosti k takzvaným trendovým zvířatům. Trh si je žádá velmi často, neboť jsou to psi, kteří se díky své velikostní vejdou do tašky i do garsonky v paneláku. K nemocem, které jsou v souvislosti s čivavami často zmiňovány, patří luxace pately, epilepsie, hydrocefalismus nebo srdeční nedostatečnost či hypoglykémie.

Pozor na…

čivavy typu „teacup“, což znamená miniaturní čivavy, které se vejdou třeba i do šálku na čaj. Existuje u nich totiž velké riziko předčasného úhynu anebo riziko onemocnění. Stále se u nás najde dost špatných a nezodpovědných chovatelů a bohužel i množíren čivav, které se snaží vyprodukovat velké množství jedinců tohoto plemene i za cenu, že potomstvo jejich chovu neudrží zdravé.

About Author

Leave A Reply