Co dělat, když onemocní sladkovodní želva

0

Pokud pomineme vývojové vady, s kterými se může želva již narodit, může v průběhu života onemocnět z různých důvodů. Jestliže svou sladkovodní želvu pravidelně kontrolujete, neujde vám, že se nezvykle chová anebo že se na jejím vzhledu projevily určité odchylky. Pak je v prvé řadě nejdůležitější oddělit ji od ostatních a přenést ji do karantény.

Pobyt v karanténě

V karanténní nádrži byste měli každý den vyměňovat vodu. Ta by tam měla být beze všech doplňků a je třeba ji udržovat na teplotě 26 – 28°C. Želvu pozorujte ještě pečlivěji a snažte se posoudit, jakým onemocněním může trpět. Na řadě je pak rozhodnutí, zda jste schopni ji léčit doma sami, nebo zda vyhledáte raději veterinárního lékaře.

Onemocnění očí

K poměrně častým onemocněním patří zákaly očí. Protože želva může v důsledku zákalu nebo onemocnění spojivek oslepnout, vždy musíte dbát na čistotu prostředí, v němž žije a také na správnou výživu. Choroby očí bývají často spojeny s nedostatkem vitamínu A ve výživě, také s infekcí anebo s nevhodnými podmínkami. Tyto nemoci mohou být způsobeny například chladnou nebo špinavou vodou.

Avitaminóza

Zvláště mláďata mohou často trpět nedostatkem vitamínů. Chybí-li želvě vitamín D, může u ní dojít nejen k deformaci krunýře, ale deformovat se může i čelist. Bohužel tyto deformace již později nejdou zcela napravit. Vždy je tedy lepší projevům křivice neboli rachitidy předcházet. Proto je nezbytné zajistit mláďatům jak dostatek vápníku, tak vitamínu D a A a rovněž je co nejčastěji slunit.

Při nemoci je třeba chovat želvu v karanténě

Při nemoci je třeba chovat želvu v karanténě

Infekční onemocnění

Vodní želvy jsou velice náchylné také k infekčnímu onemocnění. Nejčastěji bývá způsobené bakteriemi. Postihuje jak kůži, tak i krunýř. Jako projevy u želvy pak vidíme různé hnisavé boláky a vředy, nebo dokonce vážné abscesy. Pokud je infekce hodně silná, může dojít k otravě krve a želva následkem toho uhyne. V takovém případě včas vyhledejte veterinárního lékaře, který vaší želvě stanoví léčbu antibiotiky a napadenou tkáň jí odstraní.

Plísňové choroby

U želv se objevují plísňové choroby nejčastěji v souvislosti s prodělaným poraněním. I tady je možné preventivně zasáhnout. Ideální je provést občasné vykoupání želvy v mírně slané vodě a úzkostlivě dodržovat čistotu. Objeví-li se kožní výrůstky, ponechejte jejich odstranění na veterináři.

Trávicí obtíže

Trávicí potíže se u želv projevují zácpou, průjmem anebo výskytem nestrávené potravy v trusu. Příčinou toho může být buďto jídelníček, infekce nebo cizopasník. Někdy k trávicím obtížím dojde i na základě kolísání teploty prostředí anebo v důsledku prodělaného šoku. Opět platí, že byste měli želvu dát do karantény a oddělit ji od ostatních jedinců a sledovat její chování. Příznaky potíží pak konzultujte se zkušeným chovatelem anebo rovnou s veterinářem.

Paraziti neboli cizopasníci

Velké obtíže mohou želvám způsobit i cizopasníci. Ti mohou být jak vnitřní, tak vnější. Nejčastěji to bývají roztoči, nebo větší pijavky. Způsobují poranění kůže, a tím jsou želvám nebezpeční. Poraněním se mohou do těla želvy dostat bakterie a s nimi i infekce. Vnější parazity musíte pečlivě odstranit a následně celé akvaterárium vydezinfikovat. Vnitřní parazité se do těla želvy dostanou nejsnáze s potravou. Pak je na místě porada o dalším postupu léčby přímo s veterinářem. Z hlediska prevence je vhodné provádět pravidelné odčervení.
Léčebné prostředky podávané ústy můžete želvě dát i sami, ovšem injekce, ty svěřte do rukou veterináře.

About Author

Leave A Reply