Co dělat, když vaše kočka značkuje mimo záchod

0

I zkušení chovatelé koček uvítají dobrou radu, zvláště tehdy, když problémy, které se svou kočkou řeší, nejsou zrovna obvyklé. Ať už jsou potíže s vaším domácím mazlíčkem jakéhokoli druhu, vždy je třeba se hlavně přesvědčit, zda za nimi nestojí zdravotní obtíže. Dnes jsme se zaměřili na problém zvaný značkování. Víte, že když kočka značkuje mimo kočičí záchod, může být původcem těchto obtíží stres?

Značkování ze stresu

Vzhledem k tomu, že pach kočičí moči nelze čichem nezachytit, velmi dobře a velmi brzy zjistíme, že kočka značkuje, kde nemá. Značkování, jinak také sprejování, je typické pro kočky i kocoury, kastrované i nekastrované. Své prostředí si zkrátka a dobře musí nějak označit. Ovšem je možné, že sprejování uplatní i v případě, kdy jsou ve stresu a na tuto neobvyklou situaci musí nějakým způsobem zareagovat. Značkováním se kočky ve stresu snaží podpořit samy sebe a získat větší sebejistotu. Tímto způsobem se zkrátka vyrovnávají se stresem. Toto chování můžeme do jisté míry považovat za kočičí strategii, díky níž se kočka uklidní.

 

Kočka

Kočka

Značkování venku je normální

Zatímco značkování venku je normálním chováním, značkování v domácnosti je jednoznačnou známkou stresu. Velmi často se stává, že kočky močí na peřiny nebo postel majitele. V takovém případě buďte připraveni vyrazit s vaší kočkou k veterináři. Značkování kočky v bytě může být znakem zdravotních potíží vaší kočky. Až třetina koček močících v domě či bytě má k takovému chování zdravotní důvody. Nejčastější příčinou potíží bývá zánět močového měchýře. Rozhodně tedy tento problém nenechejte bez povšimnutí.

Tipy, jak eliminovat kočičí močení mimo záchod

• V prvé řadě je nutné vyloučit možnost zdravotních obtíží vaší kočky. Navštivte tedy veterinární ordinaci a poraďte se s veterinářem, zda se za značkováním močí neskrývají zdravotní obtíže.
• Proberte důvody a další možnosti, které mohly způsobit u vaší kočky stres. Mohlo to být narozením dítěte, příchodem nového člověka do domácnosti anebo přestěhováním nábytku či změnou teritoria kočky.
• Značkované místo důkladně vyčistěte vodou a medicinálním alkoholem. Nepoužívejte však silně zapáchající čističe jako například chlór nebo čpavek. Vyčištěné místo nechejte oschnout.
Používejte denně Feliway sprej, který sníží pravděpodobnost dalšího značkování. Aplikujte sprej na již očištěná a dostatečně oschlá místa, kde kočka dříve značkovala.
• V místnosti, v níž se značkování vyskytuje nejčastěji, používejte Feliway difuzér. Tím u kočky podpoříte pocit bezpečí a eliminujete u ní stres.
• V ošetřování prostor tímto způsobem pokračujete minimálně ještě 1 měsíc. Zlepšení může nastat klidně již po týdnu, ale dlouhodobějším užíváním se pojistěte, že se situace nebude opakovat.

 

Kočka a značkování

Kočka a značkování

Co jsou to Feliway spreje a difuzéry a na jakém principu fungují

Klinické testy prokázaly, že Feliway spreje a difuzéry fungující na základě dokonalé kopie kočičích tvářových feromonů, pomáhají potlačit kočičí značkování v bytě. Kočky vylučují tvářové feromony v momentě, kdy jsou spokojené a cítí se bezpečně. Použijete-li tuto náhradu, označíte tímto přípravkem určité místo a kočka jej bude považovat za bezpečné. Vzhledem k tomu, že feromony jsou látky tělu vlastní, nemohou způsobit návykovost. Nemají riziko vedlejšího účinku, neboť ovlivňují chování zvířat přirozenou cestou. Feliway spreje a difuzéry jsou velmi bezpečné přípravky, které je možné používat i tam, kde jsou v domácnosti březí nebo kojící kočky, případně koťata jakéhokoli věku.

About Author

Leave A Reply