Co je to paludárium?

0

Zkušeným teraristům jistě není tento název nijak cizí. Jedná se o speciální terárium, které svým vnitřním prostředím simuluje biotop deštného pralesa. Paludárium může být využíváno jak pro chov obojživelníků, nebo pro pěstování specifických rostlin anebo pro obojí dohromady.

Typ vivária

Paludária se mohou lišit svou velikostí. Patří do skupiny vivárií, to znamená zařízení pro chov různých živočichů, hlavně cizokrajných. Paludárium tedy musí být vždy uzpůsobeno přirozenému prostředí, v němž se ten který exotický živočich běžně vyskytuje.

Pro jaká zvířata je určeno paludárium

Paludária nejčastěji slouží k chovu exotických žabek rodu Dendrobates (pralesničky). Paludárium může sloužit také k pěstování tropických orchidejí nebo k chovu užovek.

Co by nemělo v paludáriu chybět

Ačkoli každé paludárium bude vypadat jinak, některé prvky mají všechna paludária společné. Jsou to: kameny, větve, rostliny, mechy, osvětlení a vlhkost. A právě pro měření vlhkosti by měla být paludária vybavena vlhkoměrem. Díky všem těmto prvkům dokáže paludárium nejen připravit vhodné prostředí pro své exotické obyvatele, ale i oživit a zpříjemnit interiér imitací uvnitř vytvořené krajiny. Paludárium může, ale nemusí obsahovat i vodní prvek, ať už je to jezírko nebo improvizovaný horský potůček.

Vodní část paludária

Vodní část paludária lze jednoduše vytvořit vložením malého akvária na dno většího prostornějšího terária. Při výběru kamenů do vody pamatujte, že nesmí obsahovat vápno. Vápník by se ve vodě rozpouštěl, voda by tvrdla a její pH by se tak zvyšovalo. Na dno vodní části použijeme akvarijní štěrk. Zapomenout nesmíme ani na vodní rostliny. Vodní mor (Elodea) položíme na hladinu a anubis zakrslý (Anubiasbarteri var. nana) nebo hnědovku křídlatou (Microsorum pteropus) přivážeme bezbarvou nití nebo nylonovým vláknem za kořínky. Díky nim časem rostlina v těchto místech přiroste. Živé rostliny ve vhodné kombinaci a odpovídajícím množství vytvoří v paludáriu přírodní filtr, který bude spolehlivě filtrovat vodu. Ta se nebude kazit.

Pustíte-li se do konstrukce paludária, počítejte s tím, že se jedná o záležitost časově i finančně poměrně náročnou. Existují ale i firmy, kde vám paludárium zhotoví podle vašich představ.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply