Co promyslet než si pořídíte psa?

0

Chceme-li mít se svým psem po celý život zdravý a pevný vztah, musíme si především sami, jako chovatelé uvědomit, co psovi můžeme a také musíme poskytnout v průběhu jeho života. Ještě před pořízením štěněte si uvědomit, jak dlouho tu s námi náš čtyřnohý průvodce životem bude, a zda mu budeme schopni poskytnout po celou tuto dobu svůj volný čas, ale i prostředky zabezpečující dobrou péči o jeho tělo, náklady na krmení a veterinární péči. Dobrý majitel a chovatel psa, má toto na mysli po celou dobu, kdy psa vychovává a dělá to svědomitě a spolehlivě již od jeho štěněcího věku a nikdy nepomyslí na to, že by se svého čtyřnohého člena rodiny mohl někdy zbavit.

Rozhodli jsme se správně?

A pro ty, kteří si nejsou sami sebou jisti, zda všechnu tuto péči a starostlivost zvládnou, máme jedno doporučení: jděte se ještě před pořízením pejska podívat do některého ze psích útulků, jak tam žijí či mnohdy spíše živoří psi, které jejich pán opustil, anebo ještě hůř, je týral hladem, nedostatkem péče anebo jim dokonce fyzicky ubližoval a pes nebo psi mu museli být odebráni. Psí útulky jsou přeplněné a je v nich také spousta štěňat, která čekají na láskyplné zacházení svých budoucích pánů. Tímto vás samozřejmě nechceme odrazovat od pořízení psa, jen chceme zdůraznit, že se tím zavazujete k několikaleté péči o něj a ujistit se, že jste předem zvládli dopodrobna zvážit všechna pro a proti.

Výběr rasy psa

Jakmile máte rozhodování za sebou, přejděte k fázi výběru rasy. Nyní již víte, co psovi můžete nabídnout, jaké podmínky k životu u vás bude mít, a podle toho vybírejte rasu. Nezaměřujte se výhradně na krásný zevnějšek anebo volbu svého oblíbeného plemene, ale zvažte, zda se právě vámi vybraný psí druh hodí do bytu, nebo potřebuje více volnosti a nebude mu stačit ani dům se zahradou. Budete schopni velkému plemenu dopřát veškerou pohybovou aktivitu v dostatečné míře, která je pro danou rasu typická? Anebo naopak, bude miniaturní pejsek u vás doma v bezpečí, nemůže být něčím či někým ohrožen v domě plném osob neustále někam pospíchajících, vytvářejících hlučné prostředí, kde si nebude moci ani pořádně odpočinout? Bohužel mnohé věci jsou složitější, než se na první pohled zdá, avšak budete-li ke svému psímu společníkovi a jeho výběru přistupovat zodpovědně, vyhnete se v budoucnu mnohým problémům, které by při neuvážené volbě mohly posléze vzniknout. Pastevecký pes se bude jistě mnohem lépe cítit v dostatečně prostorově velkorysém prostředí, kde by se naopak malý psí naháč mohl cítit naprosto ztracený anebo osamocený. Ač se vám mohou zmíněné příklady zdát jakkoli přehnané, chceme však pouze poukázat na to, že bychom se rozhodně jako lidé měli chovat maximálně zodpovědně!

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply