Co snášejí psi lépe – chlad nebo horko?

0

Každoročně s příchodem vyšších teplot začínáme pozorovat u svých mazlíčků i změny v jejich zaběhnutém chování. Čtyřnozí milovníci vody tráví při procházkách stále více času plaváním v řekách a cákáním se v potocích. Další zalézají do stínu a mnozí při pití nejsou k zastavení. I doma často vyhledávají místa na chladivých kachličkách v koupelně anebo alespoň v chodbách, kam sluníčko v bytě nezasvítí. A jak to má ten váš chlupatý mazlíček?

Psi dávají přednost chladu

Většina samotných psů by dala přednost spíše chladu nežli horku. Je zřejmé, že jsou lépe vybaveni právě pro odolávání chladu a zimě, než vysokým teplotám. V horku se nemohou, jako my lidé, ochlazovat pocením. Před zimou je ale ochrání vrstevnatá srst, rovněž kůže, o které je známo, že se v chladu prokrvuje méně, čímž tělo psa přichází o méně tepla.

Jak je to s přechodem z tepla do zimy a obráceně

Ani přechody z tepla do zimy a obráceně nečiní psům zpravidla větší problémy. Pokud se se psem vrátíme v zimě do vytopeného bytu a rozdíl teplot mezi venkovním prostředím a teplotou v bytě je opravdu velký, psi dokážou svou vnitřní teplotu velice rychle zregulovat obvyklým prudkým oddychováním.

 

Oblečky na zimu jsou u některých  plemen doslova nutností

Oblečky na zimu jsou u některých plemen doslova nutností

Oblečky do zimy a chladící vesty do vedra

Výjimku tvoří psi nemocní, staří a psi, kteří mají velmi krátkou srst bez podsady. Ti mohou mít termoregulační problémy a během zimy mohou kdykoli prochladnout, a to i velmi nebezpečně. Takovým je třeba za nepříznivých podmínek oblékat kabátek. Ovšem kromě zimních oblečků, je možné pořídit psovi i speciální chladící vestu na léto. Taková vesta dokáže na principu přirozeného ochlazování psa ochladit díky vícevrstvému speciálnímu materiálu. Ten se nejprve ponoří do vody a následně se z něj voda odpařuje, čímž dochází dlouhodobě k ochlazování psa. Na stejném principu jsou pak založeny i další chladící předměty, jako například obojky, chladicí podložky atd.

 

Většina psů hledá v létě osvěžení ve vodě

Většina psů hledá v létě osvěžení ve vodě

Má cenu psa na léto ostříhat?

Nezapomínejme, že srst našich psů slouží jako izolační vrstva, a to velmi spolehlivá. Možná svého psa v horkých letních dnech litujete, ale mějte na paměti, že jeho srst ho chrání nejen v zimě proti chladu, ale i v létě proti horku. Ostříháním byste mu mohli spíše ublížit, než pomoci. Má-li váš pes silnou vrstvu srsti, mohl by se náhlým odstraněním větší části srsti v kombinaci s teplým vzduchem a slunečním žárem začít rychle přehřívat. Toto se týká psů s dlouhou a delší srstí jako jsou novofundlandští psi, svatobernardští psi a dále psi ovčáckých a pasteveckých plemen. Je tedy kontraproduktivní stříhat psovi kvalitní a dobře udržovanou srst kvůli letnímu počasí. Pochopitelně zadredovaná nebo zplstnatělá srst ho příliš neochrání. Správně vyčesávanou srstí vzduch cirkuluje dobře a dostatečně. Rozumná úprava srsti je na místě u psů, kteří se stříhají celoročně, například u pudlů, nebo u psů, kteří se trimují, jako jsou např. teriéři.

Pozor na neustále se opakující odkládání psů v autech

Věděli jste, že rozdíl teplot v autě se světlou čí bílou barvou a v autě tmavém, například modrém nebo černém může v létě při stání na slunci činit až 10°C. Navíc v černém autě může teplota vystoupat během půlhodiny až na 50°C. Nechávat tedy v autech zavřené naše chlupaté mazlíčky v létě na slunci může znamenat během pár desítek minut i jejich smrt. Je načase, abychom si to všichni uvědomili a přestali s odkládáním psů v autech, i když se nám to bude jevit jen jako chvilka, co jsme si odskočili. Přesto, že to snad už všichni dávno víme, každoročně s jejich životy v průběhu léta takto hazardujeme. Pamatujte, že už teplota 41 °C ohrožuje psa nejen na zdraví, ale i na životě!

About Author

Leave A Reply