Čokoláda a psi – v jakém množství je škodlivá?

0

Psi jsou nejčastější domácí mazlíčci. Pokud máme velký dům, kupujeme si zpravidla plemena, která dokážou náš dům ochránit. Jestliže bydlíme v bytě, volíme si zejména menší plemena psů, která neudělají tolik škod. Ať už však máte jakkoliv velkého psa, ať už máte jakékoliv plemeno, měli byste vědět několik věcí. Zejména je třeba vědět, co psovi nikdy nesmíte dát. Jednou takovou zakázanou potravinou je i čokoláda.

I když my lidé čokoládu milujeme, pro psa je nebezpečná. Lidé si sice čokoládou klidní nervy, psy bychom však mohli otrávit. Samozřejmě záleží na tom, v jakém množství pes čokoládu sní.

Mnoho lidí si myslí, že čokoláda není jedovatá, jenže pro psy skutečně je. Ale jak jsme již zmínili, vždy záleží na tom, v jakém množství pes čokoládu sní. Musíme podotknout, že tímto vám neříkáme, ať psovi v malém množství čokoládu dáváte – to nikoliv – jen uklidňujeme ty chovatele psů, kterým pes ukradl kousek čokolády ze stolu.

Vše záleží na plemeni psa

Obecně platí, že větší plemeno psa může sníst i větší množství čokolády, než se u něj projeví jakékoliv negativní účinky. Samozřejmě nezáleží jenom na množství čokolády, které pes sní, ale záleží i na druhu čokolády, protože každá čokoláda obsahuje jiné množství theobrominu, jenž je pro psy jedovatý. Hořká čokoláda má nejvyšší množství theobrominu, mléčná či bílá v sobě mají o něco menší množství. Všeobecně se však ví, že i 25 gramů mohou způsobit otravu psovi, který má dvacet kilo.

Co theobromin vyvolává?

Pokud by pes snědl čokoládu, a to ve velkém množství, můžou přijít tyto potíže:

  • svalový třes
  • nepravidelný tlukot srdce
  • vnitřní krvácení
  • infarkt

Začátek otravy poznát například tím, že je váš pes výrazně hyperaktivní.

Čokoládě se vyhýbejte obloukem!

I když malé množství čokolády nemusí být pro psa jedovaté, raději to neriskujte pokud svého mazlíčka milujete. Každé plemeno psa je jiné, každé dokáže strávit jiné množství jedovaté čokolády. Pokud by se přece jenom stalo, že váš pes někde najde a sní kousek čokolády, raději co nejdříve vyhledejte veterináře, který vám s problémem pomůže.

About Author

Leave A Reply