Čtyři a jedna zajímavost o varanovi komodském

0

Varany jistě zná každý z nás. Jsou to živočichové, které řada z nás chová i doma. Většinou chováme menší druhy, ovšem někdo může pěstovat právě velkého varana komodského. Častěji se s ním však setkáváme ve volné přírodě nebo případně v zoologických zahradách. Je to obdivuhodný tvor, který se označuje za krále mezi ještěry. Může totiž měřit až tři a půl metru a vážit může přes 150 kilogramů. Není to tedy jenom jeden z nejdelších ještěrů, ale i jeden z nejtěžších ještěrů.

Varan komodský je sice označován jako král mezi ještěry, ale je to taky jedna velká přírodní zajímavost, o které si prozradíme nejednu pikantnost.

1) Varan jako predátor

I když na první pohled vypadá varan nemotorně, je to predátor jako každý jiný. Stojí na vrcholu potravinového řetězce, živí se nejen mršinami, ale i drobnými savci, jako je například menší šelma či nějaký menší kopytník.

2) Svou oběť nezabíjí

Tedy ne tak úplně. Většina predátorů svou potravu zabije ihned, aby si na ní následně mohla pochutnat, ale varan komodský to dělá jinak. Ten svou potravu jenom zakousne, aby do ní pronikly jedovaté sliny, a ještě zaživa si z oběti ujídá maso. Oběť buď zemře na otravu jeho slinami, nebo vykrvácí.

3) Mají vynikající čich

Varani mají neskutečný čich. Svou oběť v podobě mršiny mohou vycítit až na několik kilometrů.

4) Už od roku 1912

Pokud bychom měli zavzpomínat a říct, kdy byl objeven první varan na světě, zabloudili bychom až do roku 1912. Právě v tomto roce byl objeven vůbec první varan komodský na světě. Našli ho na Indonéských ostrovech, kde žije i dnes.

5) Zajímavé je jejich zbarvení

Mnozí lidí si varana ani nevšimnou, protože splývá se svým okolím. Má hnědošedé zbarvení, tudíž v přírodě je lehce přehlédnutelný. Varan komodský je dlouhý a jeho dominantou je ocas. Má pět prstů s drápy, které se používají především při lovení potravy.

About Author

Leave A Reply