Co dělat, když našeho psa bodne hmyz

0

S přicházejícím létem číhají na naše psy nejrůznější nástrahy. Těmi mohou být velká vedra a s nimi spojená dehydratace, nevolnosti při cestování, bereme-li mazlíčky s sebou na dovolenou, nebo se může přihodit, že našeho psa něco bodne. Víte, jak se v takové situaci správně zachovat?

Hmyz probudí vášeň pro lov

Žádný pes není zcela chráněný před bodnutím hmyzem. Možná už jste si všimli, s jakým zanícením chytá váš pes mouchu, která u vás doma, poletuje. Ale bohužel se stejným zápalem může lovit například i včelu, vosu nebo sršeň. Ve snaze zneškodnit nebo lapit hmyz se v psovi projeví vášeň pro lov a těžko mu pak vysvětlíte, že to pro něj může být nebezpečné.

Pomoci mohou volně prodejná antihistaminika

Pochopitelně většina psů dostane žihadlo do přední tlapky nebo do nosu. Pak mohou nastat dvě situace. Pokud by byl váš pes alergický na bodnutí hmyzem, může být každá minuta drahá. Zavoláte-li s dotazem veterináři, nejspíš vám poradí, abyste přijeli co nejdříve a svému psu na cestu naordinovali některé z volně prodejných antihistaminik. Obecně se považuje za maximální dávku 1 mg na 0,5 kg hmotnosti psa. Vždy je však lepší poradit se s veterinářem.

V případě alergie rozhodují minuty

Někteří psi mohou být na vosí si včelí bodnutí alergičtí, to znamená, že místo vpichu jim rychle opuchne, poté jim do 5 až 10 minut zbělají dásně. Psi pak začnou zvracet, nadměrně sliní, jsou dezorientovaní a přerývaně dýchají. Mohlo by se stát, že nakonec upadnou do anafylaktického šoku. V takovém případě je nutné je co nejrychleji přepravit k lékaři, každá minuta může rozhodnout.

Když alergie nehrozí

V druhém případě, kdy pes není na hmyzí bodnutí alergický, postižené místo jen lehce zduří nebo opuchne. Mírnou lokální reakci na bodnutí poznáte podle měkkého otoku. Vždy se však snažte co nejrychleji vyjmout žihadlo. Tím zpomalíte pronikání jedu do psího těla. Ještě 3 minuty může z žihadla vystřikovat jed, proto rychlé jednání celou situaci usnadní. Nikdy se snažte o vytažení žihadla pinzetou. Vždy použijte k jeho seškrábnutí plastovou kartu. Při vytahování pinzetou byste mohli protrhnout jedový váček, což by způsobilo další šíření jedu.

Sledujte psa a chlaďte mu postižené místo

Psa se snažte co nejvíce uklidnit. Místo po bodnutí chlaďte studenými obklady. Ne však ledovými, aby se psem netřásla zimnice. Dále psa sledujte, a kdyby se otok šířil dál a zvětšoval, odvezte jej k veterináři.

Foto: Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply