Druhy rybiček, které jsou pro akvárium užitečné

1

Málokdo ví, že akvarijní rybičky jsou poměrně čistotné. Akvarijní rybičky si do svých domácností pořizujeme čím dál častěji. Jsou to tišší, nenároční společníci, kteří zajišťují našemu domovu jistou živost a příjemnost. Druhů akvarijních rybiček je spousta, většinou si kupujeme rybičky v hejnech, aby akvárium nebylo prázdné. Kromě hejnových rybiček doporučujeme pořídit si i takové rybičky, které se o akvárium budou starat. Jaké druhy máme na mysli?

Akvárium by se mělo čistit pravidelně, aspoň jednou do měsíce, přičemž čtvrtina vody se vyměňuje každý týden či čtrnáct dní. Abyste své akvárium nemuseli čistit tak často, musíte o něj dostatečně pečovat. Doporučujeme nekrmit rybičky velkým množstvím jídla, které nestihnou sníst. Nesnědené krmení totiž začne hnít a akvárium se začne špinit. Kromě toho doporučujeme si pořídit druhy rybiček, jež akvárium každý den budou čistit.

Proti řasám bojuje sumeček rodu Ancitrus

Ancitruse určitě znáte. Přezdívá se mu „sumeček přísavky“ a přisává se zejména na sklo či kameny. Tato rybička čistí akvárium od nepříjemných řas, proto je nepostradatelnou součástí akvária. Samečka Ancistruse si nepořizujte jako jednotlivce. Minimálně v páru – to je nejlepší.

Tato ryba pochází z daleké Jižní Ameriky, odkud se rozšířila do celého světa. V současné době je to nepostradatelná součást domácích akvárií. Ancitrus může dorůst až do délky čtrnácti centimetrů, je zploštělý a vespod těla má umístěna ústa, která jsou obohacena drobnou přísavkou.

Kde ho seženete?

V současné době se prodává hlavně jako kříženec, a to v každém obchodě s akvaristikou. Takoví kříženci jsou většinou o něco delší než klasičtí sumečci Ancitruse – dorůstají až do délky dvaceti centimetrů. Kříženci déle vydrží, dožijí se až patnácti let.

Nyní se tato ryba i šlechtí. Koupit se dá jeho albinotická či dlouhoploutvá verze.

About Author

1 komentář

  1. Ancistrus netvoří páry. Naopak, v dospělosti je to celkem nesnášenlivý mrzout v rámci vlastního rodu. Pokud tedy nemáte dostatečně prostorné akvárium s množstvím úkrytů, tak zůstaňte u jednoho kusu. Pokud máte prostor, tak volte převahu samic. Jinak je to celkem nečistotná ryba. Strašně moc vyměšuje. A taky v pozdějším věku rád ničí echinodory. Ale je fascinující, sledovat na jeho kresbě jeho rozpoložení. Pokud je tmavý, tak je mu dobře. Pokud má na těle světlejší skvrny, tak ho něco trápí, nebo je naštvanej. Ne každá ryba vám dá tak jasný signál, že je něco v nepořádku. 🙂

    Jinak proti řasám doporučuji neritinu, krevetky, sea. Nebo prostě takové podmínky, že řasa nebude mít šanci ani vzniknout. 🙂

Leave A Reply