Epilepsie u psů – příčiny vzniku a možnosti léčby

0

Všeobecně se ví, že epilepsie se vyskytuje jak u lidí, tak i u psů. Ovšem u koček je její výskyt spíše ojedinělý. Zjistit příčinu tohoto onemocnění není ani v současnosti, kdy můžeme využívat nejrůznější nové a moderní metody a přístroje, nikterak jednoduché. Co je však velmi důležité, to jsou různé metody léčby, a to i alternativní, které nám a našim čtyřnohým přátelům v boji s epilepsií účinně pomáhají.

Různé příčiny vzniku epilepsie

Některé příklady vzniku epilepsie je možné zařadit do skupiny dědičných sklonů spojených s intenzivním křížením psů. Někteří odborníci na alternativní medicínu se domnívají, že důležitějším faktorem jsou roky očkování. Toto jejich tvrzení je podloženo zkušeností, kdy se osobně setkali s mnoha psy, u kterých epilepsie propukla několik týdnů po každoroční vakcinaci. Vyvolat ji mohla alergická encefalitida, slabý skrytý zánět mozkových blan. Ten je způsoben reakcí organismu a proteinů na očkovací sérum. Ovšem to zdaleka nejsou všechny možné příčiny vzniku epilepsie. Mohou jimi být i stres, extrémní zátěž anebo vystavení psa působení chemikálií.

Psí rasy, u kterých se s epilepsií setkáváme nejčastěji

Tvrzení, že epilepsii je možné zařadit do skupiny dědičných chorob, potvrzuje zjištění, že existuje několik psích ras, u nichž byla epilepsie prokázána jako mnohem častěji se vyskytující onemocnění, než je tomu u ostatních ras. A které rasy to jsou? Jedná se o jezevčíky, pudly, německé ovčáky, kolie, bígly, velké salašnické psy a kokršpaněly.

Jezevčíci patří k plemenům častěji ohroženým výskytem epilepsie

Jezevčíci patří k plemenům častěji ohroženým výskytem epilepsie

Co ovlivňuje zdraví mozku a nervové soustavy

Mozek a nervovou soustavu ovlivňuje dědičnost, výživa matky v těhotenství, celoživotní strava, jedovaté anebo dráždivé látky, které se dostanou do blízkosti mozku. Na vině mohou být i některé choroby mozku, například psinka. Ty jsou někdy příčinou těžkého poranění hlavy, jež vyústí v epilepsii. U většiny zvířat lze pravou příčinu epilepsie určit jen velmi těžko.

Epilepsie postihuje mladé, ale i staré psy

Někteří zkušenější chovatelé rozpoznají u svého psa již první varovné signály epileptického záchvatu. Jindy ale křeče mohou začít bez jakéhokoli varování a navíc se jejich frekvence může zvyšovat. Při prvním ataku může být pes mladý, ale i starý. Avšak diagnóza epilepsie je určena až tehdy, když se vyloučí jiné možnosti onemocnění jako například hypoglykémie, výskyt parazitů, působení jedu, nebo nádor. Naměříte-li u psa teplotu nad 42°C, je ve stavu akutního ohrožení života! Epilepsie je natolik závažné onemocnění, že by vždy mělo být konzultováno a řešeno s lékařem.

V prvé řadě upravte psovi jídelníček

Vždy prvním a nejdůležitějším krokem, který následuje po zjištění epilepsie u psa, je úprava jídelníčku. Vysaďte klidně i na 3 měsíce z jídelníčku vašeho psa maso. Zvlášť důležité je nepodávat vnitřnosti jako jsou játra a ledviny, nebo je alespoň výrazně omezit. Vnitřnosti totiž obsahují příliš mnoho hormonálních látek, antibiotik, pesticidů a dalších nebezpečných látek, jako jsou například těžké kovy. Do jídelníčku psa zařaďte doplňky stravy vhodné pro nervovou tkáň, jako je vitamín B, nebo kompletní B komplex.

Různé další metody léčby

Někteří majitelé psů epileptiků mají vynikající zkušenosti s homeopatickou léčbou. Doporučuje se léčba, která posílí nervový systém psa. Jako vhodné se ukázaly být bylinky sporýš, šišák a zejména oves. Někteří chovatelé mají při léčbě epilepsie u svých psů velmi dobré zkušenosti s akupunkturou, jiní zase s dalším alternativním způsobem léčby – s reiki. Všichni však začali vždy u změny stravovacích návyků. Doporučováno je také udržovat zdravé životní prostředí pro nemocného psa. To v praxi znamená, že psa nevystavujeme zbytečně výfukovým plynům, tabákovému kouři, kosmetickým přípravkům, lakům, sprejům a dalším chemikáliím ani obojkům proti klíšťatům, nadměrnému stresu anebo vyčerpání. Není žádoucí, aby nemocné zvíře leželo v blízkosti mikrovlnné trouby nebo zapnutého barevného televizoru.
Výše uvedené rady a typy na léčbu berte jako jednu z možností, které mohou, ale také nemusí, pomoci vašemu psímu epileptikovi. Nezavrhujte žádnou z metod léčby, byť by byla zcela přírodní, alternativní, nebo veterinární. Nikdy se nedá vyloučit, že právě jedna z nich bude tou, která vašeho nemocného psa uzdraví.

About Author

Leave A Reply