Erdelteriér – všestranně využitelný pes, který se osvědčil také v obou světových válkách

0

Velmi inteligentní psi, kteří byli oblíbeni u mnoha slavných osobností a dokázali hrdinně bojovat v obou světových válkách, tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat plemeno erdelteriérů. Jsou-li vycvičeni pro lov, těžko se jim některá jiná rasa vyrovná. Erdelteriér není původní plemeno.

Z historie plemene

Názory na to, z kterých plemen erdelteriéři vznikli, se různí. Literatura nejčastěji uvádí, že to byli velšteriéři, bulteriéři, starý skotský teriér, irský teriér, black and tan kolie, otterhound, gordonsetr a retrívr, kdo se zasloužili o nejasný původ erdelteriérů. Plemeno jako takové bylo vyšlechtěno v hrabství Yorkshire v 2. polovině 19. století. Říkalo se mu také Waterside teriér nebo Bingley teriér podle měst jeho původu. V roce 1879 bylo plemeno přejmenováno na Airdale teriéra podle údolí řeky Aire. První standard byl uveřejněn v roce 1892. Cílem šlechtění byl vznik nebojácného, všestranně využitelného psa, který by dokázal nahánět ovce a dobytek, byl ostrý a zároveň poslušný, uměl nahánět, vystavovat i dohledávat ztracenou zvěř, aportoval jako retrívr a stejně tak miloval vodu a byl člověku obratným pomocníkem. Erdelteriéři figurovali v obou světových válkách jako váleční psi s jasným posláním přenášet depeše, hlídat potraviny a vyhledávat zraněné vojáky. V Německu a Rakousku se objevili první erdelové v roce 1893 a začali být využívání úspěšně jako policejní a sanitární psi. Původním cílem šlechtění tohoto psa bylo zaměření na lov vyder. Odtud jejich název Otterhound. V ČR docházelo k postupnému rozvoji chovu hrubosrstých teriérů až po 1. světové válce.

Milují vodu, sport i zábavu

Pozitiva plemene

Erdelteriéři jsou psi přátelské sebejisté a otevřené povahy. Jsou velmi inteligentní, odvážní a neagresivní a zároveň nebojácní. Jsou to veselí psi, kteří se radují ze života se svou rodinou, milují pohyb a s nadšením se věnují své práci, pro kterou byli vycvičeni. V ČR jsou často erdelové využíváni k záchranářským pracím. Naplňují je také sportovní a výstavní úspěchy. Při těchto činnostech dokáží skvěle využít svou pohyblivost, rychlost, bystrou mysl, skvělý čich, dobrou ovladatelnost a rozvahu. Erdelteriéři nejsou žádní psí rváči. Psychicky jsou velmi odolní a sebevědomí. Jsou velkými přáteli dětí, s nimiž je spojuje veselá a hravá povaha. Dokážou spolehlivě hlídat menší děti, které bez problémů přijmou do smečky.

Negativa plemene

Tito psi jsou velmi citliví na nespravedlnosti, nátlak anebo na nečitelné chování svého pána. Děje-li se jim něco z toho, přestávají být ochotní ke spolupráci. U erdelteriérů platí víc než u kteréhokoli jiného plemene heslo: Jaký pán, takový pes.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Spojené království
Hmotnost: 22 – 27 kg
Výška: 56 – 59 cm feny, 58 – 61 cm psi.
Barva: černá s tříslovým pálením
Klasifikace podle FCI: teriéři
Postava: středně velká, s dlouhou a ušlechtilou hlavou, svalnatými bedry a hlubokým hrudníkem. Nejvyšší ve skupině teriérů.
Srst: krycí srst je tvrdá, tuhá a drátovitá, s jemnější a kratší podsadou, odolává různým povětrnostním podmínkám. Udržuje se trimováním.
Povaha: společenská, obranářská, dobromyslná, oddaná rodině, neútočná.

Pro koho se hodí

Vzhledem ke svému zaměření se erdelové pochopitelně nejvíce hodí pro myslivce. Dosud se erdelové využívají k lovu drobné škodné, ale také vysoké nebo pernaté zvěře, divočáků a ve Skandinávských zemích dokonce k lovu medvědů. Mají pro to ideální vlastnosti: ochotu spolupracovat, vytrvalost a nebojácnost. Hodí se i pro policejní složky, pro práci v záchranařině a pro vojenský výcvik. Chováte-li erdela jako domácího mazlíčka, měli byste ho zapojit do některé ze sportovních aktivit, aby netrpěl nečinností. Vzhledem k vynikajícím čichovým schopnostem a až udivující poslušnosti se hodí i pro pachové práce.

Erdelové patří k dlouhověkým plemenům

Zdravotní stav plemene

Toto plemeno je rychlé, mrštné, odhodlané a také psychicky odolné. Řadí se k dlouhověkým plemenům s dobrou zdravotní kondicí a velkou odolností. Sušší atletická konstituce těla erdelů neznamená pro jejich klouby žádnou velkou zátěž. Erdely netrápí žádné závažné genetické problémy, sleduje se u nich jen dysplazie kyčelního a loketního kloubu kvůli zachování zdravého rodu. Netrpí alergiemi. Pozlobit může pouze občasné podráždění očí.

Zajímavosti

• Prezident Edvard Beneš a jeho žena Hana vlastnili dva erdelteriéry. Syn T. G. Masaryka Jan byl také vlastníkem erdela jménem Cigán. Ze slavných osobností to byl ještě Karel Čapek, který měl fenku erdela Aminu.
• Štěňata erdel teriérů se rodí celá černá. Vybarvují se až později, tedy po prvním línání.
• Přibližná pořizovací cena psa tohoto plemene je cca 10 – 15 tisíc.
• Standard plemene připouští několik málo bílých chlupů na hrudi mezi předními končetinami.
• Srst erdelteriérů se pravidelně udržuje trimováním, tedy vytrháváním odrostlé odumírající srsti pomocí špiček prstů.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply